Site Loader

بروز آکنه

بروز آکنه تنها به یک علت محدود نیست. جوش هنگامی رخ می‌دهد که غدد چرب متصل به فولیکول مو در زمان بلوغ یا بخاطر سایر تغییرات هورمونی تحریک شود. سیبوم (چربی ترشح شده) ماده‌ای طبیعی است که با مرطوب کردن پوست از آن محافظت می‌کند. همراه با افزایش تولید روغن، در شیوه بالغ شدن سلول های پوست تغییراتی رخ می دهد، که آن‌ها را مستعد پر کردن منافذ فولیکولی می‌کند. منافذ پر شده همانند جوش‌های سر سفید دیده می‌شوند. در صورتی که یک لایه نازک از پوست روی آن منافذ پر شده را بپوشاند و یا اینکه در معرض هوا قرار بگیرند. آن قسمت از بخش های تیره تر که در معرض هوا هستند “جوش های سر سیاه” خوانده می شوند. این قسمت بیرون زده از فولیکول مو به تدریج بزرگ شده و باعث ایجاد یک برآمدگی می شود. همراه با  بزرگ شدن فولیکول، ممکن است که دیواره آن فرو بریزد،این اتفاق منجر می‌شود که مواد آزار دهنده و باکتری‌های طبیعی پوست به لایه‌های عمیق‌تر پوست دسترسی پیدا کنند و در نهایت باعث ایجاد تورم شوند. تورم ایجاد شده در نزدیکی سطح پوست تولید جوش چرکین می‌کند، تورم‌های عمیق‌تر منجر به ایجاد جوش‌های نوک تیز و در صورت عمیق‌تر بودن تورم، جوش زیر پوستی ایجاد می‌شود.

انواع جای آکنه

جای آکنه به ۴ نوع تقسیم می‌شود: فرو رفته به شکل rolling (شبیه نوعی غلطک نورد)، فرو رفته به شکل boxcar (شبیه نوعی واگن باری)، فرو رفته به شکل ice-pick (شبیه نیزه یخ خورد کن) و کلوئید. اسکارهای (جای جوش) به شکل غلطک نورد، واگن باری و نیزه یخ خورد کن، اصطلاحاً فرو رفته هستند، که باعث ایجاد “گودال” در سطح پوست می شوند، در حالی که اسکارهای کلوئید اسکارهای ضخیم و برآمده ای هستند. جای جوش‌های غلطک نورد و واگن باری امکان دارد بسیار کم عمق، سطحی یا نسبتاً عمیق باشند. جای جوش‌های نیزه یخ خوردکن نسبتاً عمیق تا بسیار عمق هستند، گویی با نیزه یخ خورد کن سوراخی را روی پوست ایجاد کرده‌اند.

چه مدت طول می‌کشد تا اثر آکنه از بین برود؟

از بین رفتن اثر آکنه

اغلب افراد بیشتر از خود آکنه نسبت به جای به وجود آمده از آن مضطرب می شوند. جای بعضی از جوش‌ها حتی پس از بهبود یافتن آکنه، برای سالیان سال واضح خواهد ماند، درست است که جای آکنه بالأخره از بین خواهد رفت، ولی همین اثرات آکنه یکی از دلایل اعتماد بنفس پایین در افراد است. مدت زمان مورد نیاز برای از بین رفتن جای جوش به چند عامل بستگی دارد.

انواع آکنه

انواع آکنه

برخی از آکنه‌ها مانند جوش‌ها خفیف هستند و جای آکنه بر صورت باقی نمی‌ماند. یعنی اسکارهایی که با جوش‌های خفیف بر صورت باقی می‌ماند در عرض چند روز از بین خواهد رفت. ولی برخی از اسکارها از جوش های چرکی ایجاد میشوند که زمان بیشتری برای از بین رفتنشان مورد نیاز است، برای مثال ماه ها یا حتی سال ها زمان لازم است تا از بین بروند. خوب است به خاطر داشته باشید که تمام آکنه‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند، بلکه با گذر زمان و همزمان با ترمیم پوست شخص که جای اسکار را از ریشه می‌کند، خفیف‌تر می‌شوند.

 انواع پوست

انواع پوست

جواب به این پرسش که چه مدت طول می‌کشد تا جای جوش)از بین برود؟ به نوع پوست شخص بستگی دارد. برای مثال اگر پوستی چرب داشته باشید، نه تنها بیشتر مستعد آکنه زدن هستید، بلکه از بین رفتن جای آکنه نیز مدت زمان بیشتری نسبت به افرادی که پوست خشک‌تری دارند برایتان طول می‌کشد.

درمان

اگر چند هفته از محصولات ضد آکنه بدون نیاز به نسخه را استفاده کرده‌اید و کمکی به شما نکرده است، پزشک می‌تواند داروهای قوی‌تر را برایتان تجویز کند. متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند تا:

  • آکنه خود را کنترل کنید.
  • از بوجود آمدن جای آکنه یا سایر آسیب‌ها به پوستتان پیشگیری کنید.
  • اثر آکنه‌های قبلی کمتر معلوم باشد.

داروهای آکنه از طریق کاهش تولید چربی، سرعت بخشی به تجدید سلول‌های پوستی، مبارزه با باکتری‌های عفونت زا یا کاهش تورم عمل می‌کنند، که به پیشگیری از بوجود آمدن جای آکنه کمک می‌کند. با اکثر داروهای ضدآکنه تجویزی، شاید تا ۴ الی ۸ هفته نتیجه‌ای مشاهده نکنید و حتی پیش از بهبودی، وضعیت پوستتان بدتراز قبل شود. امکان دارد ماه‌ها تا سال‌ها فرآیند بهبودی آکنه طول بکشد.

نوع درمانی که پزشک توصیه می‌کند به سن، نوع و شدت آکنه شما بستگی دارد. برای مثال، شاید لازم باشد تا دو با در روز پوستتان را شسته و از دارو استفاده کرده و این روند را تا چند هفته نیز تکرار کنید. اغلب درمان‌ها و داروهای موضعی را در ترکیب با داروهای خوراکی استفاده می‌کنند. زنان باردار نمی‌توانند داروهای تجویزی خوراکی آکنه را مصرف کنند.

رایج ترین داروهای تجویزی خوراکی برای آکنه عبارتند از:

ترتینوئین

ترتینوئین از مشتقات ویتامین A می‌باشد و به رتین-آ نیز معروف است. ویتامین A به بهبودی و رشد پوست کمک می کند. اغلب اوقات ترتینوئین را برای معالجه چین و چروک، علائم کهولت سن یا پیری، علائم مشکلات کبد و جای زخم (اسکار) تجویز می‌کنند. ترتینوئین در تولید کلاژن که برای بافت زخم اهمیت دارد، به پوست شما کمک می کند. پزشک ممکن است بسته به اندازه، عمق و بی‌رنگی جای زخم(اسکار)، استفاده از ترتینوئین را برای حداقل دو بار در هفته یا بیشتر تجویز کند. ترتینوئین می‌تواند باعث حساسیت پوست نسبت به نور خورشید شود. برای محافظت از پوستتان، ترتینوئین را شب ها قبل از خواب استفاده کنید تا از عوارض ناشی از نور آفتاب بکاهید.

کرم مدرما

مدرما دارویی تأیید شده برای درمان اسکارهای پوستی و ترک‌های پوستی ناشی از تغییر سایز است. مدرما از پوست شما در برابر آفتاب نیز محافظت می‌کند، که این عامل باعث افزایش تأثیر آن می‌شود. مدرما با SPF 30 برای محافظت در برابر نور خوشید طراحی شده است. نایب رئیس مرکز درمانی و زیبایی شناسی پوست در شهر Merz، میکائیل سونسون می‌گوید که مدرما از لحاظ آزمایشگاهی برای کاهش ظاهر اسکارهای پوستی و همچنین ایجاد لطافت و نرمی برای پوست تأیید شده است. برای آنکه مدرما بطور موثرتری از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند، حداقل نیم ساعت پیش از آنکه در معرض نور خورشید قرار بگیرید از آن استفاده کنید. اگر برای مدتی طولانی خارج از خانه هستید یا فعالیت‌های آبی انجام می‌دهید، مدرما را هر ۲ ساعت یکبار تمدید کنید.

کرم هیدروکوئینون

هیدروکوئینون یک سفید کننده پوست است و می‌تواند ظاهر اسکارهای پوستی را روشن کند. هیدروکوئینین ۲ درصد را می‌توان بدون نسخه پزشک و به عنوان کرم موضعی خریداری کرد. اگر بدنبال درصد بالاتری از این کرم هستید، متخصص پوست می‌تواند هیدروکوئینون را تا ۴ درصد برایتان تجویز کند. از آنجایی که این کرم خاصیت روشن‌کنندگی پوست را دارد، می‌تواند کک و مک، اسکارهای پوستی و علائم کهولت سن را از بین ببرد. در هنگام استفاده ازهیدروکوئینون، در معرض نور خورشید قرار نگیرید یا اگر نیاز به خروج از منزل دارید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. هیدروکوئینون حاوی سدیم متابی سولفیت است و  برای کسانی که به این ماده آلرژی دارند می تواند واکنش‌های آلرژیک شدیدی را ایجاد کنند. همزمان با استفاده از هیدروکوئینون، از محصولات حاوی هیدروژن پروکسید یا بنزوئیل  پروکسید مصرف نکنید، زیرا این مواد با این دارو واکنش نشان داده و موجب ایجاد لکه‌های موقتی تیره بر روی پوست می‌شوند.

آنتی‌بیوتیک‌ها

این داروها بر از بین بردن باکتری‌های اضافی پوست و کاهش قرمزی پوست تأثیر دارند. در چند ماه اول درمان، می‌توانید از یک رتینوئید و یک آنتی‌بیوتیک استفاده کنید، به گونه‌ای که آنتی بیوتیک را صبح‌ها و رتینوئید را عصرها مصرف کنید. معمولاً آنتی‌بیوتیک‌ها را با بنزوئیل پروکسید ترکیب می‌کنند تا احتمال ایجاد مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک را کاهش دهند. برای مثال کلیندامایسین را با بنزوئیل پروکسید (بنزاکلین، Duak، Acanya) و اریترومایسین را با بنزوئیل پروکسید (بنزومایسین) ترکیب می کنند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی به تنهایی توصیه نمی‌شود.

سالیسیلیک اسید و آزالیک اسید

 آزالیک اسید، اسیدی است که به طور طبیعی در غلات و محصولات دامی یافت می‌شود. این ماده خاصیت آنتی‌باکتریال دارد. پماد آزالیک اسید ۲۰ درصد در صورت استفاده دو بار در روز به مدت حداقل ۴ هفته به اندازه بسیاری از داروهای سنتی ضد آکنه تأثیرگذار است. اگر به همراه اریترومایسین استفاده شود تأثیر بیشتری نیز خواهد داشت. تجویز آزالیک اسید (آزالکس، Finacea) در حین بارداری و شیردهی موردی ندارد. عوارض جانبی مصرف این دارو بی‌رنگی پوست و تحریک پوسته‌ریزی است.

سالیسیلیک اسید نیز می‌تواند به پیشگیری از ایجاد فولیکول‌های پوشیده مو کمک کند و می‌توان آن را شست و یا روی پوست نگاه داشت. مطالعات انجام شده نشان داده‌ است که تأثیرگذاری کمی دارد.

اسید گلیکولیک

 لایه برداری شیمیایی است که اغلب برای درمان اسکارهای ظاهری پوست و جای آکنه استفاده می‌شود. اسید گلیکولیک رایج‌ترین نوع اسید استفاده شده در لایه بردار‌های شیمیایی است، زیرا برای هر نوع پوستی مناسب بوده و توانایی بالایی برای جوانسازی پوست دارد. در هنگام استفاده برروی پوست، اسید موجود در آن باعث پوست اندازی شده و لایه زیرین را آشکار می‌کند. اسکارهای پوستی به صورت لایه لایه  و در اثر آسیب به بافت پوست ایجاد می‌شوند، یک لایه بردار شیمیایی، اسکار پوستی را به صورت لایه لایه از بین می‌برد. به کسانی که به تازگی از لایه‌بردارها استفاده کرده اند، توصیه می‌شود که از لایه‌بردار شیمیایی ۲۰ درصد یا کمتر استفاده کنند.

ویتامین E

ویتامین E سابقه‌ای طولانی در بهبودی بافت زخم دارد. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که به پوست در مبارزه با رادیکال‌ها، بهبودی و تولید سلول‌های جدید پوستی کمک می‌کند. با مالیدن روزانه این ویتامین بر روی اسکارهای پوستی، چه مستقیماً از کپسول ویتامین E و چه با پماد موضعی، به پوست کمک می‌کند تا علاوه بر بهبودی، لطافت خود را بازیافته و ظاهر اسکار پوستی را نیز از بین ببرد. ویتامین E به عنوان ماده اصلی در بسیاری از داروهایی که بدون نسخه قابل خریداری هستند، وجود دارد.

داپسون

توصیه می شود که برای آکنه های التهابی از داپسون (آکزون) ۵ درصد، دو بار در روز استفاده شد. این دارو برای زنان بالغ مبتلا به آکنه بسیار کارآمد است. عوارض جانبی این دارو قرمزی و خشکی پوست است. شواهد ضعیفی وجود دارد که می‌توان از زینک، سولفور، نیکوتینامید، ریسورسینول، سولفیتامید، سدیم یا آلومینیوم کلراید به عنوان داروهای موضعی آکنه استفاده کرد.

آنتی‌بیوتیک‌ها

در آکنه های متوسط تا شدید، به منظور کاهش باکتری ها و مبارزه با التهاب، ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی احتیاج شود. معمولا اولین گزینه برای درمان آکنه، استفاده از تتراسایکلین – از جمله مینوسیکلین یا داکسی سایکلین – یا ماکرولید می‌باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی باید برای کوتاه ترین زمان ممکن استفاده شوند تا باعث ایجاد مقاومت دارویی نشود. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی در ترکیب با رتینوئیدهای موضعی و بنزوئیل پروکسید بهترین نتیجه را دارند. مطالعات نشان داده است که استفاده از بنزوئیل پروکسید موضعی به همراه آنتی بیوتیک‌های خوراکی می‌تواند احتمال بروز مقاومت دارویی را کاهش دهد.

ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد عوارض جانبی  از جمله ناراحتی معده و سرگیجه شوند. این داروها حساسیت پوست به نور خورشید را نیز افزایش می‌دهند.

ترکیبات داروهای ضدبارداری خوراکی

ثابت شده است که استفاده از ۴ داروی ترکیبی ضدبارداری در زنانی که می‌خواهند از این داروها برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند در درمان آکنه موثر است. این محصولات شامل استروژن و پروژستین (ارتو تری سایکلین، یاز و غیره) می‌باشند. شاید تا چند ماه نتیجه‌ای از این دارو نگیرید، پس استفاده از داروهای دیگر در کنار این قرص‌ها برای چند هفته اول موثر است.

رایج‌ترین عوارض جانبی این داروها افزایش وزن، حساسیت سینه‌ها و تهوع است. همچنین امکان جدی تشکیل لخته خونی نیز وجود دارد.

عوامل آنتی آندروژن

داروی اسپیرونولاکتون (آلداکتون) نیز می‌تواند برای زنان و دختران نوجوانی که آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی برای آن ها بی تاثیر است، تجویز شود. نحوه اثر این دارو جلوگیری از تأثیرات هورمون آندروژن بر غدد چربی است. عوارض جانبی آن حساسیت سینه‌ها و پریودهای دردناک است.

ایزوترتینوئین

ایزوترتینوئین (آمنستیم، کالاراویس، سوترت) دارویی قوی برای کسانی است که بدنشان در برابر سایر درمان‌‌های ضد آکنه مقاوم است.

ایزوترتینوئین خوراکی بسیار موثر است. ولی پزشکان به دلیل عوارض جانبی احتمالی این دارو باید به دقت بیمار را تحت نظر داشته باشند. کولیت زخمی (کولیت اولسروز)، احتمال ابتلا به افسردگی و خودکشی و عیوب شدید مادرزادی، از عوارض جانبی احتمالی این دارو است. در حقیقت ایزوترتینوئین چنان ریسک بالایی در ابتلا به عوارض جانبی دارد که از تمام افرادی که از این دارو مصرف می‌کنند خواسته می‌شود تا در برنامه مدیریت خطر سازمان غذای و داروی ایالات متحده شرکت کنند.

ممکن است در بعضی از موارد این روش‌های درمانی، به صورت مجزا و یا  در ترکیب با هم تجویز شوند.

درمان با لیزر و فتودینامیک تراپی

ثابت شده است  که انواع مختلفی از درمان‌های مبتنی بر نور در درمان آکنه موفقیت آمیز هستند. اما به مطالعات بیشتری برای تعیین روش مناسب، منبع نوری و دوز مناسب نیاز است.

لایه‌بردار شیمیایی

این روش‌ها شامل استفاده مکرر از محلول‌های شیمیایی، مانند سالیسیلیک اسید، اسید گلیکولیک و رتینوئیک اسید می‌شود. هرگونه بهبودی آکنه دائمی نیست، به همین دلیل نیاز به تکرار درمان است.

خارج کردن جوش‌های سرسفید و سرسیاه

 امکان دارد پزشک شما برای خارج کردن جوش‌های سرسفید و سرسیاهی که با استفاده از داروهای موضعی از بین نرفته‌اند، از ابزارهای خاصی استفاده کند. ممکن است که این روش اثر زخم بر جا بگذارد.

تزریق استروئید

 زخم‌های کروی و کیسه‌دار را می‌توان با تزریق مستقیم داروی استروئید  به آن ها درمان کرد. این درمان با بهبودی سریع و کاهش درد همراه است. عوارض جانبی آن شامل کم شدن چربی در ناحیه تزریقی است.

درمان کودکان

در اکثر مطالعات، داروهای آکنه مخصوص  افراد ۱۲ ساله به بالا بوده‌اند. کودکان نیز به طور فزاینده‌ای در حال ابتلا به جوش هستند. در یک مطالعه از ۳۶۵ دختر بین ۹ تا ۱۰ ساله استفاده شد که ۷۸ درصد آن‌ها به بثورات آکنه مبتلا بودند. اگر کودک شما مبتلا به آکنه شده است، با متخصص پوست کودکان مشورت کنید و در مورد داروهایی که کودکان نباید مصرف کنند، دوز صحیح دارو، تداخلات دارویی، عوارض جانبی و ادامه درمان بدون تأثیر بر رشد کودک از متخصص سوال کنید.

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *