Site Loader

برداشتن خال دلایل مختلفی دارد و اغلب به دو روش انجام می‌شود:

 • بریدن خال با یا بدون بخیه
 • تراشیدن خال با استفاده از تیغ جراحی کوچک بدون بخیه

اگرچه از لیزر نیز برای برداشتن خال استفاده می‌شود اما این روش برای خال‌های خیلی عمیق انتخاب مناسبی نیست زیرا اشعه لیزر قدرت نفوذ کمی دارد و همچنین هیچ بافتی را برای آزمایش پاتولوژی باقی نمی‌گذارد.

یک متخصص پوست معمولا با‌توجه به عمق خال و نوع نتیجه موردنظر میتواند روش بریدن خال با یا بدون بخیه را انتخاب کند.

به‌ طور کلی برداشتن خال و سایر ضایعات پوستی، اسکارهای کوچکی را از خود به جای میگذارند. هرچند تمام این اسکارها با رعایت نکات زیر طی یک سال به آرامی از بین میروند.

وقتی که خال برداشته میشود سطح پوست آسیب دیده و به درمان و مراقبت نیاز دارد. اثر زخم ایجاد شده بر روی پوست در عرض چند هفته بهبود میابد، البته به شرط اینکه درمان و مراقبت‌‌های لازم انجام شود. سپس کمی متورم میشود که این تورم نیز طی چند هفته ازبین میرود. برجسته و مشخص بودن اسکار به اندازه و مکان خال بستگی دارد اما اسکارها به طور معمول خیلی بزرگ نیستند.

خال چیست؟


خال چیست

بسیاری از افراد به همه لکه های تیره یا غیرعادی روی پوست، خال میگویند. در صورتی که پزشکان عوامل مختلفی را برای تشخیص آن در نظر میگیرند. اما ضایعات پوستی زیر درمان مشابهی با خال نداشته و در اینجا مورد بحث قرار نمیگیرند:

 • خال مادرزادی (ماه گرفتگی)
 • تجمع غیرطبیعی رگ‌های خونی (همانژیوم)
 • کراتوزیس یا شاخی شدن پوست (لکه های خوش خیم یا بدخیم که بعد از ۳۰ سالگی ایجاد میشوند)

چه عواملی باعث بوجود آمدن خال می‌شوند؟


 • بعضی از افراد با خال به دنیا می‌آیند و بعضی از خال‌ها نیز بعدها در طول زندگی فرد بوجود می‌آیند.
 • به نظر میرسد قرار گرفتن در معرض آفتاب نقش آغازکننده ای در بوجود آمدن خال‌ها دارد و حتی ممکن است در ایجاد خال‌های غیرعادی و دیسپلاستیک نیز نقش مهمی داشته باشد.
 • وراثت نقش بسیار مهمی در بوجود آمدن خال دارد. در بسیاری از خانواده‌ها نوعی از خال وجود دارد که به خال دیسپلاستیک یا بدشکل معروف است. این خال‌ها ممکن است با درصد بسایر بالایی به ملانوما (خال‌های سرطانی) مربوط باشند.

در طول عمل برداشتن خال


طول عمل

برداشتن خال با تراش ساده بدون بخیه

 • جراح با یک تیغ جراحی کوچک (اسکالپل) خال را از کمی پایین‌تر از سطح پوست تراش میدهد. سپس با یک وسیله الکتریکی محل زخم را داغ میکند یا میسوزاند یا محلولی را برای متوقف کردن خونریزی روی آن قرار میدهد.
 • سپس زخم را پانسمان میکند.
 • پزشک راهکارهایی به بیمار میدهد که چگونه از زخم مراقبت کند و معمولا بعد از آن بیمار میتواند مطب را ترک کند.

بریدن خال با بخیه

 • برداشتن خال با این روش معمولا زمانی انجام میشود که مکان خال از نظر زیبایی مهم باشد و اسکار کوچکی مورد نظر باشد.
 • جراح خال را بررسی میکند، ناحیه اطراف را تمیز و بی‌حس میکند.
 • سپس از اسکالپل برای بریدن خال و مشخص کردن حاشیه اطراف آن استفاده میکند. اندازه حاشیه خال به میزان نگرانی پزشک بستگی دارد. اگر در مورد خوش‌خیم یا بدخیم بودن خال نگرانی وجود داشته باشد، حاشیه بزرگتری در نظر گرفته میشود تا از بریده شدن خال به طور کامل اطمینان حاصل شود.
 • باتوجه به عمق خال (میزان نفوذ خال به درون پوست) بخیه را یا در عمق پوست میزنند (این بخیه‌ها توسط بدن جذب میشوند و نیازی به خارج شدن ندارند) یا در سطح خارجی پوست (این بخیه‌ها جذب نمیشوند و باید کشیده شوند).

برداشتن خال با لیزر


لیزر

این روش امکان حذف ایمن این گوشت‌ اضافی را به بیماران میدهد و به آنها کمک میکند تا به یک پوست زیبا و بدون عیب و نقص دست یابند. اساسا برداشتن خال با لیزر میتواند ضایعات و عیوب پوستی را برطرف کند.

مزایا

 • لیزردرمانی یک روش غیرتهاجمی است که به دوره نقاحت، برش، و جراحی نیازی ندارد.
 • لیزر میتواند خال‌ها را به آسانی و با دقت بالا هدف قراردهد.
 • این روش بسیار کارامد است و پوست اطراف ضایعه سالم میماند.
 • لیزردرمانی کمترین اسکار را ایجاد میکند که این ویژگی باعث شده است برداشتن خال با لیزر برای کسانی که میخواهند در محل درمان کمترین زخم ایجاد شود به یک روش ایده‌ال تبدیل شود.

معایب

 • این روش گزینه مناسبی برای برداشتن خال‌های عمیق نیست، زیرا به علت وجود جریان خون فراوان در این نوع خال‌ها مداخله جراحی برای کاهش آسیب به محل زخم لازم و ضروری است.
 • لیزردرمانی برای خال‌های بزرگ نیز مناسب نیست، زیرا یک عمل جراحی میتواند یک خال بزرگ را به طور کامل بردارد اما برای برداشتن آن با لیزر به چند جلسه لیزردرمانی نیاز است که نیازمند صرف زمان و هزینه بیشتری است.

چه چیزی از لیزردرمانی انتظار میرود؟

برداشتن خال با لیزر برای افرادی که تمایل به عمل جراحی و بریدن ضایعه پوستی خود ندارند روش موثر و مقرون به صرفه‌ای است. عمل جراحی ممکن است باعث به جا ماندن اسکارهای نامطلوب در پوست بیمار شود و همچنین هزینه بالایی داشته باشد.

همچنین لیزر درمانی به علت استریل بودن، احتمال خطرعفونت را در بیمار کاهش میدهد. این روش کمترین جراحت را در پوست اطراف خال ایجاد میکند زیرا باعث تخریب دقیق بافت موردنظری که تحت تاثیر خال قرار گرفته است میشود. برای ترمیم سطح پوست میتوان در جلسات بعدی لیزردرمانی اسکارها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب از بین برد.

ترمیم بعد از لیزردرمانی

ترمیم پوست پس از لیزردرمانی روشی سریع و ساده است. محل زخم سوزانده میشود که برای چند روز با علائمی مانند قرمزی، تورم خفیف، و گاهی اوقات خونریزی همراه است. روی مکان خال دلمه زخمی بسته میشود که خودبه‌خود خواهد افتاد. رنگ محل درمان ابتدا تیره است که به تدریج طی چند ماه روشن میشود. بعد از افتادن دلمه زخم، مراقبت از پوست تازه بسیار مهم است. برای این کار بیمار باید پوست خود را روزانه با کرم‌های ضد آفتاب با حداقل SPF 50 بپوشاند. گاهی اوقات پس از افتادن دلمه زخم، پوست در نقطه ای که قبلا خال وجود داشت به صورت فرورفته مشاهده میشود. این فرورفتگی و پوست اطراف آن با چند جلسه لیزردرمانی مانند لیزر CO2 و ابریم به طور چشمگیری ترمیم خواهند شد.

خطرات برداشتن خال


خطرات روش‌های برداشتن خال از عفونت گرفته تا حساسیت  نادربه مواد بی‌حسی و آسیب‌های بسیار نادر عصبی متغیر است. برای جلوگیری از این خطرها انتخاب یک متخصص پوست یا یک جراح مجرب و ماهر ضروری است.

 • سایر خطرات بسته به محل و روش درمان تغییر میکنند.
 • یکی از مشکلات بسیار رایج در برداشتن خال ایجاد جای زخم است. بسیاری از مردم برای زیبایی اقدام به این کار مبکنند در صورتی که نمیدانند در تمام روش‌های برداشتن خال اسکار ایجاد میشود. در بسیاری از مواقع، قبل از اینکه بیمار تصمیم خود را برای برداشتن خال بگیرد، جراح اطلاعاتی را درمورد اسکاری که ممکن است ایجاد شود به بیمار میدهد.

پس از برداشتن خال


پس از برداشتن خال

تصور غلط درباره بهبود زخم

 • بعضی از مردم تصور میکنند که اگر زخم در معرض هوا قرار بگیرد به روند بهبودی آن کمک میکند. مطالعات بسیاری این تصور را رد کرده و روش بسیار سریع‌تر پانسمان و استفاده از آنتی‌بیوتیک را کشف کردند.
 • بعلاوه، دانشمندان دریافتند که ویتامین E نه تنها روند بهبود را تسریع نمیکند بلکه برعکس، از سرعت آن میکاهد و قرار دادن این ویتامین به طور مستقیم روی زخم آن را بدتر میکند.
 • محصولات زیادی برای درمان اسکار در بازار وجود دارد. این محصولات فقط خاصیت پوشانندگی دارند و تنها لایه ای در طول و بعد از درمان روی زخم ایجاد میکنند. برخی از آنها کمی بهتر از وازلین هستند و برخی دیگر هیچ مزیتی نسبت به وازلین ندارند.

چه زمانی دنبال مراقبت‌های دارویی باشیم؟


اگر هرکدام از این نشانه‌های عفونت را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشح و خونریزی بیش از حد و استشمام بوی عفونت از زخم.
 • تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت در بزرگسالان و بالاتر از ۱۰۱ درجه در کودکان.
 • در صورت شدید شدن درد و آرام نشدن با استامینوفن.
 • از آسپیرین یا مشتقات آن بعد از جراحی استفاده نکنید. آسپیرین و محصولات مشابه آن مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن احتمال خونریزی را افزایش میدهند. در صورت لزوم استفاده از این داروها قبل از جراحی با پزشک خودتان مشورت کنید.
 • در صورت امکان، مصرف داروهای رقیق کننده خون را که روند بهبود را کند میکنند موقتا قطع کنید. قبل از جراحی، پزشکتان درمورد داروهایتان با شما صحبت میکند و در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد خون) توصیه‌های لازم را ارائه میدهد.

به ندرت لازم میشود که بعد از برداشتن خال به بیمارستان مراجعه کنید.  در صورت بروز خونریزی شدید، تغییر در وضعیت روانی، و عفونت شدید میتوانید به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

 • معمولا بهتر است ابتدا با پزشکتان تماس بگیرید تا اگر توصیه‌ای برای رفع مشکلتان دارد از رفتن به بیمارستان منصرف شوید.
 • در صورت بروز خونریزی شدید محل زخم را حداقل به مدت ۳۰ دقیقه فشار دهید.
 • همچنین یخ میتوتند درد را کاهش دهد. اما برخلاف باور عموم تاثیری بر خونریزی ندارد.

پیشگیری از ایجاد خال


پزشکان روزانه خال‌های زیادی را برمیدارند، اما تنها یک موضوع مهم وجود دارد که متخصصان پوست به مردم میگویند:

نسبت به بدن خود و خال‌هایی که تغییر میکنند آگاه باشید. به خصوص خال‌های صاف و تیره. مردم همیشه وقتی تعداد خال‌هایشان زیاد میشود یا رنگشان روشن میشود به پزشک مراجعه میکنند اما درمورد ملانوماهای تیره و سیاه (سرطان پوست) نزدیک خال نگران نیستند. این موضوع واقعا مهم است.

به علاوه، به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب هنگام خروج از منزل ضروری است. اگر برای چکاب به متخصص پوست مراجعه میکنید برای یک بررسی و چکاب کامل از کل خال‌های بدنتان آماده باشید زیرا چکاب کل بدنتان بدون نادیده گرفتن حتی نقطه‌ای از آن ضروری است زیرا شما همیشه قادر به چک کردن بدن خود به صورت منظم نیستید.

آیا روش‌های برداشتن خال پرهزینه هستند؟


به طور معمول برداشتن خال صاف پرهزینه است. درهرصورت اگر شما بخواهید یا نیاز داشته باشید که خال خود را با عمل جراحی بردارید، هزینه بیشتری نسبت به استاندارد برداشتن خال دارد.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

 

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *