Site Loader
بستن منافذ باز پوست صورت با میکرونیدلینگ برای پوست های ضخیم و چرب

منافذ، با نرم و آب دار نگه داشتن پوست شما به وسیله ی تولید روغن، برای سلامت پوستتان بسیار با اهمیت هستند. البته، نیازی نیست که با هر بار نگاه کردن به آینه وجود آنها را به خاطر بیاورید. این منافذ هنگامی که در حال رشد هستند برجسته‌تر، دچار عفونت یا با روغن مسدود می‌شوند که باعث می‌شود بزرگتر از آنچه هستند دیده شوند. با اینکه نمی‌توان منافذ بزرگ را برای همیشه کوچک کرد، اما دو روش برای کوچکتر کردن آنها وجود دارد که یکی از آنها میکرونیدلینگ است.

پزشکان از یک روش میکرونیدلینگ آزمایش شده با زمان به روشی خلاقانه برای کمک به درمان اندازه ی منافذ استفاده می‌کنند.

از مدت‌ها قبل از روش میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست و درمان زخم ها استفاده می‌شده است. در این روش، یک دستگاه شبیه به خودکار با ۲۵ تا ۳۰ عدد سوزن ریز در سر آن، روی پوست قرار می‌گیرد. سوزن ها بسیار نازک هستند و موجب احساس درد نمی‌شوند. در عوض، سوراخ های ریز باعث زخم شدن پوست و تحریک تولید کلاژن می‌شود. طی یک دوره ی تقریبا شش هفته ای پس از این فرآیند، پوست شروع به صاف شدن و روشن تر شدن می‌کند.

بهتر است قبل از امتحان هر روش زیبایی برای درمان مشکلات پوستی از جمله منافذ باز پوست با پزشک مشورت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

چرا منافذ پوست باز می‌شود؟


چرا منافذ پوست باز میشود؟

منافذ، سوراخ های بسیار کوچکی روی پوست هستند که در آنجا مو رشد می‌کند و سبوم (روغن طبیعی پوست) از طریق آن روی پوست ترشح می‌شود. بدن انسان به طور تخمینی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار منفذ دارد. روی سالم ترین پوست، سوراخ ها به اندازه ای کوچک هستند که با چشم دیده نمی‌شوند. دو عامل عمده وجود دارند که به منافذ بزرگ کمک می‌کنند: سن  و ژنتیک.

افرادی که پوست ضخیم و روغنی دارند، منافذ بزرگتری خواهند داشت. همچنین بالا رفتن سن افراد، آسیب اشعه ی آقتاب و کاهش کشش پوست موجب گسترش منافذ می‌شود. با ضخیم تر شدن پوست، سلول های کوچک دور منافذ جمع می‌شوند و باعث بزرگتر دیده شدن آنها می‌شود. جوش های سرسیاه نیز باعث بزرگتر شدن منافذ پوست می‌شوند. هنگامی که منافذ با خاک و باکتری پر می‌شود، روغن در داخل منافذ شروع به جمع شدن می‌کند و موجب افزایش قطر منافذ می‌شود.

منافذ بزرگ و روند پیری


گرچه این منافذ بزرگ در ابتدا پر دردسر به نظر می‌آیند، اما می‌توان با پیری پوست منافعی را برای آن در نظر گرفت. افرادی که منافذ بزرگی دارند، پوستی چرب خواهند داشت، که با بالا رفتن سن می‌تواند موجب خشکی و چین و چروک پوست شود. اگرچه مراقبت های پوستی برای افراد در سنین مختلف و انواع پوست بسیار مهم است، افرادی که دارای منافذ بزرگتری هستند این موضوع را تائید می‌کنند که پوست آنها در سال های بعد نیز رطوبت خود را حفظ خواهد کرد.

چرا منافذ بزرگ، مشکل هستند؟


منافذ بزرگ موج آکنه، جوش سر سیاه، تغییر رنگ پوست و چرب شدن پوست می‌شود.

درمان منافذ باز پوست با میکرونیدلینگ


درمان منافذ باز پوست با میکرونیدلینگ

دانشمندان دریافته اند که میکرونیدلینگ منافذ نتایج خوبی را به همراه دارد، خصوصا اگر با لایه برداری عمیق یا سوزن زدن عمیق در منافذ بزرگتر و سفت تر همراه باشد.فرآیند، بسیار ساده و سریع است. ابتدا، منافذ بزگتر که شبیه زخم نیز هستند، با فرو کردن یک سوزن به قطر ۳۳ و وارد کردن آن تا عمق منفذ، درمان می‌شوند. منافذی که به این روش درمان می‌شوند، در نهایت بسته خواهند شد، مثل سوراخ گوش ها که با التهاب و تحریک، بسته می‌شوند.

در نهایت، پس از بیهوشی موضعی، منافذ میکرونیدلینگ با یک مجموعه‌ی الکترومغناطیسی بدون سوزن درمان می‌شود که در همه جا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به طور کامل با پوست ترکیب شود و حتی رنگ پوست را بیشتر کند. نتایج این روش ترکیبی بسیار رضایت بخش هستند.

میکرونیدلینگ چگونه عمل می‌کند؟


میکرونیدلینگ روش موثر در جوانسازی و درمان پیری انواع پوست است و برای کاهش چین، چروک، علائم کشیدگی و جای زخم (مثل جای زخم آکنه و زخم جراحی) روی صورت، گردن و قفسه ی سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر پزشک شما بتواند کار خود را به طور ماهرانه انجام دهد، می‌تواند موجب تولید الاستین و کلاژن جدید روی پوست شود و به جوانی پوست شما را بازگرداند.

ایده‌ی پشت میکرونیدلینگ بسیار ساده است. روش میکرونیدلینگ به این صورت است که کانال های کوچک (میکرو) به سطوح بالایی پوست را به روشی کنترل شده پیدا می‌کند که درمان خودکار و نیروی جوانسازی را فعال می‌کند، فیبروبلاست و کراتینوکیت های پوست را برای ترشح عوامل رشد، راه اندازی می‌کند، که باعث ایجاد (و بازسازی مدل) الاستین و کلاژن در سلول ها و دیگر اجزاء سلامت و پوست جوان گشته و چین و چروک و خطوط پوست را کاهش می‌دهدد. میکرونیدلینگ می‌تواند جای زخم های جدید و کهنه را از بین ببرد و بدن را برای بهبود بافت زخم تهییج کند.

قبل از درمان میکرونیدلینگ چه باید کرد؟


قبل از روز درمان، جلسه ی مشاوره ای برگزار خواهد شد که در آن پزشک پوست شما را بررسی می‌کند و روند درمان و نتایج مورد نظر و دیگر ملاحظات را توضیح می‌دهد. بهتر است که به نواحی حساسی که آکنه ی فعال و عفونی دارند و دیگر نواحی که ضایعات پوستی دارند دست نزنید. در برخی بیماران، خصوصا بیمارانی که پوست تیره تر دارند، ممکن است پزشک شما استفاده از کرم هائی را برای نتیجه ی بهتر درمان ارائه دهد.

طی درمان میکرونیدلینگ چه باید کرد؟


طی درمان میکرونیدلینگ چه باید کرد؟

در روز درمان، پوست شما ابتدا با کرم بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود تا اطمینان حاصل شود که روند کاملا بدون دردی خواهد داشت. سپس پوست پاکسازی می‌شود. پزشک شما سوزن استریل جدیدی را در دستگاه میکرونیدلینگ قرار می‌دهد، سرعت آن را تنظیم و عمق نفوذ را تنظیم می‌کند و چندین بار در جهت دایره ای، افقی و عمودی روی پوست شما حرکت می‌کند. بسته به هدف درمان و شرایط پوستی، از محصولات موضعی پوستی غنی از ویتامین (ویتامین A، C و E)، اسید هیالورونیک، آنتی اکسیدان ها و عوامل رشد طی درمان استفاده می‌شود که به صورت موثرتر جذب صورت می‌شود.

کانال‌های میکرو معمولا به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باز می‌مانند و ممکن است با علامت های کوچک (مثل نقطه) مشخص شوند. در پایان درمان، یک ماسک خنک، مرطوب کننده و مسکن روی پوست شما ایجاد می‌شود تا موجب بهبود سریع‌تر و ایجاد آرامش بیشتر شما شود.

پس از درمان میکرونیدلینگ چه باید کرد؟


پس از درمان میکرونیدلینگ چه باید کرد؟

پس از درمان، می‌توانید سرخی پوست، تورم ملایم و لکه‌های خونی و کبود ریز را مشاهده کنید. معمولا هیچگونه نتیجه ی منفی وجود ندارد و بهبود پوست ممکن است تا چند روز طول بکشد. استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب در روزهای پس از درمان بسیار توصیه می‌شود. از لوازم آراییشی معدنی نیز می‌توان پس از درمان استفاده کرد. نتایج درمان معمولا به صورت پوست نرم تر و شفاف تر در هفته‌های بعد ظاهر می‌شود و پس از چندماه به دلیل تولید کلاژن، انتظار می‌رود که پوست ضخیم تر و جوانتر شود.

چند بار باید این درمان ها را انجام داد و فاصله ی بین درمان چقدر باید باشد؟


برای اینکه نتایج بهتری داشته باشید، پیشنهاد می‌شود که روند درمان را تکرار کنید. جلسات درمانی می‌تواند با فاصله ی ۱-۲ هفته صورت گیرد

عوارض میکرونیدلینگ


 • عفونت های پوستی
 • زخم
 • تیرگی محل درمان
 • اسهال و اگزما معمولا موقتی است
 • درد یا ناراحتی
 • نتایج مد نظر حاصل نشود.
 • کسب نتایج متوقع پر هزینه است.

راه های دیگر برای درمان فوری و قطعی منافذ باز پوست


راه های دیگر برای درمان فوری و قطعی منافذ باز پوست

پیشرفت در مراقبت های پوستی منجر به توسعه ی درمان های اثرگذار برای منافذ بزرگ شده است. اگر منافذ پوستی بزرگی دارید، درمان های زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

 • پالایش شیمیایی
 • میکرودرمابراسیون
 • پالس شدید نور
 • بازسازی سطح پوست با لیزر
 • ضخیم کردن پوست با لیزر

مراقبت از پوست با منافذ باز


یک رژیم غذائی سالم و شیوه ی زندگی که مصرف دخانیات در آن محدود باشد می‌تواند منجر به نتایج مناسبی گردد. همچنین داشتن یک رژیم مناسب برای مراقبت پوست به منظور کمک به SPF برای جلوگیری از آسیب اشعه ی آفتاب می‌تواند مفید باشد.

پوست را با موادی بشویید که گلیکولیک یا سالسیلیک است. این ترکیبات، اسیدهای طبیعی هستند که به از بین بردن سلول های مرده و روغن بیش از حد کمک می کنند. هر دو ظاهر منافذ باز و بسته را تغییر می دهند.

از سالیسیلیک یا گلیکولیک های موزون برای جلوگیری از احتقان منافذ استفاده کنید. این دو ماده به حذف سلول های مرده از روی پوست کمک می کنند. از آنجائی که سلول های مرده می توانند وارد منافذ شده، باعث مسدود شدن و یا حتی بزرگتر شدن آن منافذ شوند، این شیوه می تواند از بزگتر شدن منافذ جلوگیری کند و یا تعداد منافذ باز را کاهش دهد. کنترل روغن تونیک در طول شبانه روز می تواند موجب کاهش میزان رشد و روغن و پوست مرده شود.

برای جلوگیری از تولید محصول روی پوست، از یک سرم یا مرطوب کننده ی روغنی و روشن استفاده کنید.

هفته ای دوبار با استفاده از یک ماسک خاک رس یا دانه های کوچک لایه برداری را انجام دهید. لایه برداری می تواند از ایجاد منافذ بزگتر با کاهش میزان پوست مرده روی صورت و پر شدن منافذ باز جلوگیری کند. سلول های پوستی هر ۶ هفته یکبار تشکیل می شوند، بنابراین حذف این سلول ها طبق قاعده ای منظم مهم است.

عناصر فعال می تواند ایجاد منافذ باز را به حداقل برساند. محصولاتی که شامل رتینول و گلیکولیک هستند می توانند برای حفظ نتایج حاصل از عمل مفید باشند.

راه های پیشگیری از بازشدن منفذ پوست صورت


روش های متعددی برای ایجاد منافذ بزرگتر وجود دارد. برای مثال، پاکسازی منافذ باقی مانده، روغن بیش از حد و باکتری ها باعث کاهش چشمگیر آنها خواهد شد. همچنین برای این کار می توان از داروی موضعی کم قدرت و یا شستشوی صورت با داروهای حاوی رتینول یا ویتامین C استفاده کرد. این آنتی اکسیدان ها به افزایش تولید الاستین و کلاژن در پوست کمک می کنند در حالی که آلودگی و چربی را نیز از منافذ پاک می کنند.

لایه بردای می تواند ایجاد منافذ بزگ را به حداقل برساند. این کار را می توان با تمیز کردن پوست در خانه یا با مراجعه به پزشک برای انجام میکرودرمابریسیون انجام داد. میکرودرمابریسیون نوع خاصی از درمان مربوط به صورت است که پوست مرده را به آرامی از سطح پوست پاک می کند و باعث ایجاد پوستی نرم تر و سالم تر می شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

نویسنده پست: سفیران زیبایی