Site Loader

سلولیت

سلولیت ظاهر کمرنگی از پوست است که برخی افراد بر روی پوست مفصل ران، ران و باسن خود دارند. سلولیت در زنان بسیار شایع تر از مردان است و این تفاوت شیوع به دلیل تفاوت در نحوه توزیع سلول‌های چربی، عضلات و بافت همبند در پوست مردان و زنان است. رسوبات چربی که سبب تحریک و برانگیختن بافت‌های همبند در زیر پوست می‌شوند، منجر به تغییر در ظاهر پوست و ایجاد ظاهر ” کلبه پنیری ” در پوست می‌شوند. پزشکان به سلولیت به عنوان پانیکولوپاتی فیبرواسکلروتیک ادماتوز (EFP) اشاره می‌کنند.

سلولیت به بیماری معروف سلولیت التهابی اطلاق نمی‌شود که یک عفونت باکتریایی یا التهاب پوست و بافت‌های زیرین آن است.

چگونه می‌توان از سلولیت موجود در ران‌های خود خلاص شد؟

سلولیت ناشی از الگوهای نامنظم بافت همبند در زیر پوست است و بافت چربی که در محفظه‌های عضلانی کوچک شکل می گیرد، به پوست نفوذ می‌کند و سبب ایجاد سلولیت می‌شود. نشان داده شده است که افراد مبتلا به سلولیت دارای الگوهای متفاوتی از بافت همبند نسبت به افراد دیگر هستند و مردان این الگو را بسیار کمتر از زنان دارند. سلولیت مستقیما نتیجه اضافه وزن نیست، بلکه حاصل یک تفاوت ژنتیکی در فرم بافت چربی و بافت همبند است. در واقع، سلولیت بر افرادی تاثیر می‌گذارد که می‌تواند اضافه وزن دارند یا خیر. به طور بیوشیمیایی، سلولیت به هیچ وجه تفاوتی با چربی های دیگر ندارد و هیچ خطری برای سلامتی فرد در نتیجه سلولیت وجود ندارد (بعضی شواهد حتی نشان می‌دهد که چربی اندام تحتانی در مقابل بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری قلبی از بدن محافظت می‌کند).

چه چیز باعث ایجاد سلولیت می‌شود؟

ایجاد سلولیت

ظاهر به وجود آمده از سلولیت یک حالت طبیعی دارد – یکی از حالت‌هایی که بسیاری از انسان‌ها به صورت کاملا طبیعی به نظر می‌رسند. وراثت، ضخامت پوست، جنسیت، میزان و توزیع چربی بدن و سن می‌توانند بر میزان سلولیت موجود یا قابل مشاهده تاثیر بگذارند. سلولیت به علت انقباض یا کوتاه شدن طناب‌های فیبری بافت است که در پوست تاثیر می‌گذارد. در حالی که سلولیت در زنان بیشتر از مردان رایج است، مردان همچنین می‌توانند سلولیت را داشته باشند. سلولیت در افراد تمام نژادهایی که در سرتاسر جهان زندگی می‌کنند رخ می‌دهد. اگر چه هورمون‌های زنانه نقش مهمی در توزیع چربی دارند، اما سلولیت با هورمون درمانی قابل درمان نیست.

عوامل خطر برای سلولیت چیست؟

داشتن سابقه خانوادگی سلولیت یکی دیگر از عوامل خطر است. بارداری و شیوه زندگی غیر فعال ممکن است خطر ابتلا به سلولیت را افزایش دهد.

درمان سلولیت چیست؟

درمان سلولیت

بسیاری از مردم ظاهر سلولیت را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند که پوست آنها تا آنجا که امکان دارد نرم و صاف باشد. بنابراین، مقالات زیادی در مورد سلولیت وجود دارد، و روش‌های درمانی زیادی برای آن پیشنهاد شده است، از تغییرات رژیم غذایی تا کرم‌های سلولیت و درمان‌های مکانیکی. در مطالعات پزشکی برخی از این درمان‌ها بر روی سلولیت تاثیر گذاشته است. این موارد عبارتند از:

کرم رتینول یا محصولات موضعی حاوی ۰٫۳٪ رتینول ممکن است بر روی سلولیت اثر بگذارد. برخی افراد ادعا می‌کنند که با این روش، ظاهر سلولیت خود را کاهش داده‌اند. رتینول می‌تواند به ضخیم شدن پوست کمک کند که ممکن است ظاهر کاهش یافته سلولیت را توضیح دهد. لازم است که این کرم را حداقل برای مدت شش ماه یا بیشتر برای اثر گذاری استفاده کنید.

AWT یک روش درمانی است که مطالعات نشان داده است که ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد. این روش امواج صوتی (همچنین با عنوان صدا، فشار یا شاکویو نیز نامیده می‌شود) به مناطق آسیب دیده اعمال می‌شود. به طور معمول، درمان‌های متعدد و درمان نگهدارنده ضروری هستند. لیپوتریپسی یک اصطلاح دیگر برای AWT است.

برخی از دستگاه های نورپردازی که ترکیبی از مکش یا ماساژ را با نور درمانی به بدن اعمال می‌کنند و برای کاهش موقت ظاهر سلولیتی پوست تایید شده‌اند. تری اکتیو یک روش درمان است که ترکیبی از لیزر با انرژی پایین را با مکش و دستکاری پوست ترکیب می‌کند. Velasmooth / Velashape درمان ترکیبی از لیزر و ماساژ درمانی است. این درمان ها نیازمند جلسات درمانی مختلف و درمان نگهدارنده برای حفظ ظاهر بهبود یافته هستند. سایر سیستم‌ها به صورت همزمان از ماساژ و نور مادون قرمز یا رادیوفرکانسی در سطوح مختلف از رادیوفرکانس استفاده می‌کنند.

یکی از درمان‌های لیزری با تهاجم کم که با نام سلولاز شناخته می‌شود، شامل قرار دادن یک فیبر کوچک لیزری در زیر پوست است.

Subcision یک روشی است که شامل قرار دادن یک سوزن در زیر پوست برای شکستن باند فیبری بافت همبند است که خوشه‌های سلول‌ چربی را جدا می‌کند. متخصصین مراقبت‌های بهداشتی با استفاده از یک دستگاه شناخته شده به عنوان Cellfina، سابسیشون را انجام می‌دهند. نتایج این روش می‌تواند تا دو سال یا بیشتر ادامه یابد.

این درمان یکی دیگر از روش‌های جدید است که می‌تواند به تجزیه نوارهای فیبری بافت که ظاهر سلولیتی ایجاد می‌کند، کمک کند. پزشک از یک دستگاه حاوی تیغه های کوچک برای برش باندهای بافت سفت استفاده می‌کند. در نتیجه، بافت چربی به سمت بالای پوست برای پر کردن ظاهر سلولیتی ایجاد شده حرکت می‌کند تا ظاهر آن را کاهش دهد.

متيلكسانتين‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که حاوی آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین هستند. این مواد شیمیایی در بسیاری از کرم‌های ضد سلولیت وجود دارد و به دلیل توانایی شناخته شده آنها برای شکستن ذخیره چربی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود، کرم‌های پوستی نمی‌توانند غلظت مورد نیاز این مواد شیمیایی را برای مدت زمان لازم برای تجزیه چربی فراهم کنند. در حالی که مطالعات نشان داده اند که کاهش جزئی با برخی از این روش‌ها مشاهده شده است، اما این روش‌ها باعث کاهش قابل توجهی از سلولیت نمی‌شوند.

چندین دستگاه در دسترس هستند که با ماساژ مناطق تحت تاثیر سلولیت، باعث بهبود آن‌ها می‌شوند. این دستگاه ها از سیلندرهای رولی برای جمع آوری مناطقی از پوست و ماساژ آنها در داخل اتاقک استفاده می‌کنند. این روش از یک دستگاه الکتریکی استفاده می‌کند که مکش، کشیدن و فشرده سازی مناطق آسیب دیده را به ط.ر هم زمان انجام می‌دهد. درمان معمولا ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و معمولا ۱۰ تا ۱۲ درمان لازم است تا نتایج قابل توجه باشد. در حالی که ممکن است به طور موقت کاهش جزئی در ظاهر سلولیت رخ دهد، این تکنیک به نظر می‌رسد که به جای تغییر دائم ساختار آن بر روی پوست، باعث توزیع مجدد آن در پوست می‌شود، و مطالعات در مورد اثربخشی این درمان نتایج متضادی را نشان می‌دهد. افراد نیاز به درمان‌های منظم نگهدارنده برای حفظ نتایج اولیه دارند، در غیر این صورت درمان اولیه یا سلولیت برگشت پذیر می‌شود.

در این روش درمانی یک لیزر به روش لیپوساکشن چربی اضافه می‌شود. لیپوساکشن خالص شامل استخراج چربی با استفاده از خلاء از زیر پوست است و برای سلولیت موثر نیست. در واقع، لیپوساکشن ممکن است ظاهر پوست را از طریق مکش چربی که در زیر پوست قرار دارد، بدتر کند. نتیجه این عمل باعث بیشتر کمرنگ شدن پوست است.

این روش برای کاهش سلولیت از امواج صوتی استفاده می‌کند. هیچ شواهد قطعی برای اثبات این که این روش موثر است وجود ندارد.

کربوکسی تراپی یک روش پزشکی است که در آن متخصصان گاز دی اکسید کربن (CO2) را فقط در زیر پوست تزریق می‌کنند. یک مطالعه کوچک نشان داده که این کار ممکن است در درمان سلولیت مفید باشد.

مزوتراپی یک درمان بحث انگیز برای سلولیت است که شامل تزریق داروها یا سایر مواد به طور مستقیم در بافت آسیب دیده است. مواد تزریقی اغلب دارای گیاهان و ویتامین هستند. متخصصان بسیاری از این تزریقات را در بیش از چندین جلسه (معمولا ۱۰ یا بیشتر) انجام می‌دهند. اکثر متخصصان معتقدند که اثر بخشی این درمان اثبات نشده و خطرناک بالقوه زیادی دارد

کرایولیپولیز یک روشی است که با فریز کردن مناطق کوچکی از چربی ناخواسته عمل می‌کند. در حالی که این روش ممکن است رسوبات چربی را کاهش دهد، ظاهر سلولیتی پوست را کاهش نمی‌دهد.

کاربران رژیم های سلولیتی ویژه ادعا می‌کنند که این روش در درمان سلولیت موثر می‌باشد. طرفداران این رژیم ها ادعا می‌کنند که ترکیبی از غذاهای خاص در رژیم غذایی می‌تواند التهاب را کاهش دهد و گردش خون را در مناطق آسیب دیده بهینه کند و سلولیت را کاهش دهد. با این حال، هیچ مطالعه‌ای در ادبیات پزشکی منتشر نشده است که صحت این ادعا را اثبات کند. کارشناسان نتیجه می‌گیرند که خوردن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند باعث حفظ مایعات بدن شده و سلامت و ظاهر پوست را بهبود بخشد، اما رژیم‌های خاصی که برای سلولیت طراحی شده اند ارزش زیادی ندارند.

بسیاری از کلینیک‌ها برای درمان سلولیت بستن ناحیه و استفاده از گیاهان دارویی خاص در زیر این پوشش‌ها را توصیه می‌کنند. همانطور که در مورد رژیم‌های غذایی سلولیت گفته شد، مطالعات پزشکی کافی برای اثبات این روش نیز وجود ندارد. در حالیکه پوشش‌ها ممکن است از تبخیر مایعات جلوگیری کنند و ظاهر کلی پوست را بهبود بخشیده و سلولیت را به ظاهر درمان کنند، این اثرات معمولا موقتی هستند. همچنین “سم زدایی” بدن با استفاده از گیاهان یا دیگر مواد دارویی در زیر این پوشش‌ها، امکان پذیر نیست.

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *