Site Loader

زاویه‌دار کردن فک

بسیاری از افراد بنا بر دلایل و اهداف مختلفی اقدام به درمان و پروسه‌ی زاویه‌دار کردن فک می‌کنند. برخی از آن‌ها شاید برای زیبا ساختن ظاهر فکشان و برجسته‌سازی و متقارن کردن آن، این درمان را انجام دهند. برخی دیگر، این کار را برای جوان‌سازی و احیای ظاهر طبیعی فکشان انجام می‌دهند که بر اثر بالا رفتن سن و بالا و پایین شدن وزنشان، شل و افتاده شده است؛ اما بنا بر هر دلیل و با هر هدفی که باشد، زاویه‌دار کردن فک را می‌تواند از طریق تزریق ژل انجام داد. این کار با پر کردن پوست شل شده در ناحیه‌ی فک انجام می‌شود که در نتیجه، ظاهری فرم داده و جوان‌تری را به فک می‌دهد. تزریق ژل، همچنین می‌تواند فرم خط فک و ناحیه‌ی پایین صورت را صاف کند که می‌تواند به آن برجستگی داده و افتادگی‌های کناره‌ها و زیر فک را کاهش دهد. برای زاویه دار کردن فک و صورت از روش‌های جراحی هم می‌توان استفاده کرد.

انواع ژلهای تزریقی

برای زاویه دار کردن فک، تزریق ژل انجام می‌شود. چند نوع ژل تزریقی وجود دارند که معمولاً برای زاویه دار کردن فک و صورت به کار برده می‌شوند. این ژل‌ها در چند نوع مختلف هستند: دائمی، نیمه دائمی و غیردائمی. تا کنون، پرکاربردترین آن‌ها، نوع غیردائمی بوده است زیرا اثرات آن موقتی بوده و می‌توانند به راحتی بازگردند. ژل‌های دائمی را تنها می‌توان با انجام جراحی خارج کرد.

کل زمان انجام کار زاویه دار کردن فک، حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. بعد از آن، بیمار می‌تواند فوراً مطب را ترک کند. به کارها و زندگی روزمره‌ی خود بازگردد. به هیچ باندپیچی نیاز نیست. فقط بیمار باید برای چند روز، از مالیدن یا دست زدن به فک خود خودداری کند و هنگام خواب سر و گردن را بالاتر از بدن قرار دهد.

چه کسانی برای انجام این درمان مناسب هستند؟

مناسب

اگر فکر می‌کنید که خط فکتان فرم ندارند یا نشانه‌هایی از افتادگی و پیری را در این ناحیه از صورتتان مشاهده کرده‌اید، زاویه دار کردن و فرم دهی فک میتواند برای شما مناسب باشد. بسیاری از کاندیدای این درمان، مردانی هستند که می‌خواهند فک و چانه‌ای تراشیده و خوش‌فرم تر داشته باشند و یا زنانی که می‌خواهند فکشان صاف‌تر و با فرمی زنانه‌تر به نظر بیاید. اکثر بیمارانی که به دنبال روشی غیرتهاجمی برای فرم دهی فک و ناحیه‌ی پایین صورتشان هستند، تزریق ژل را برای زاویه‌دار کردن فکشان انتخاب می‌کنند.

این روش را می‌توان برای اکثر افراد بزرگ‌سالی انجام داد که از سلامتی عمومی کاملی برخوردار هستند و کسانی که وزنی تقریباً ایدئال دارند. همچنین کاندیدای مناسب این درمان، توقع واقع‌گرایانه‌ای از اثرات این درمان دارد. در روش زاویه‌دار کردن فک، تغییراتی ظریف اما کاملاً مشخصی در فرم فک و ناحیه‌ی آرواره حاصل می‌شود. برای اینکه بدانید آیا کاندیدای مناسبی برای روش زاویه‌دار کردن فک هستید یا خیر، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید و جهت گرفتن وقت مشاوره اقدام نمایید.

اقدامات قبل از درمان

به منظور کاهش میزان کبودی و یا ورم ناشی از تزریق ژل در ناحیه‌ی مورد نظر، می‌توانید از دستورالعمل‌های زیر پیروی کنید:

 • شاید پزشک از شما بخواهد که هفت روز قبل از این درمان، مصرف داروهایتان را قطع کنید. ممکن است بنا بر دلایل پزشکی، نیاز داشته باشید که این داروها را همچنان مصرف کنید، پس ابتدا با پزشک خود آن‌ها را بررسی کنید.
 • اگر به داروی مسکن نیاز دارید، تایلنول همیشه بهتر است.
 • ۱ یا ۲ روز قبل از انجام تزریق ژل، از مصرف الکل خودداری کنید.
 • ۱ یا ۲ روز قبل از تزریق ژل، از مصرف سیر خودداری کنید.
 • سعی کنید برای ۱ یا ۲ روز قبل از تزریق ژل، ۳ بار در روز آناناس بخورید (تنها بر اساس شواهد داستانی و تجربی). مکمل‌ها و عصاره‌های آناناس ممکن است عوارضی را در پی داشته باشند، بنابراین مصرف آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم.
 • یک روز قبل یا صبح همان روز تزریق، Arnica Montanaاستفاده کنید. این دارو را می‌توانید از داروخانه‌های بخصوص یا Wholefoods تهیه کنید. اگر فشار خون یا ناراحتی قلبی دارید، از مصرف آن خودداری کنید.
 • اگر سابقه‌ی تب‌خال زدن در اطراف دهان یا در نزدیکی ناحیه تزریق دارید، حتماً قبل از درمان با پزشک خود در میان بگذارید. او برای شما Valtrex یا داروهای ضدویروس دیگری را برای پیشگیری از تب‌خال زدن برای شما تجویز خواهد کرد.

روش تزریق ژل چگونه است؟

روش

در طی این درمان، حجم‌های کمی از ژل مخصوص تزریق به پوست در چند قسمت در ناحیه‌ی فک و آرواره‌ها تزریق می‌شود. در این پروسه، با تزریق ژل به پوست و پر کردن آن از داخل به بیرون، فرم ناحیه فک و آرواره تغییر خواهد کرد. نتیجه‌ی انجام این درمان، داشتن فکی برجسته‌تر و خوش‌فرم تر است. تزریق ژل می‌تواند موجب برجسته و پرتر کردن پوست شل و افتاده‌ی ناحیه فک شود و در نتیجه ظاهری جوان‌تر و صاف‌تری را به این قسمت خواهد بخشید.

بعد از درمان

دستورالعمل‌هایی برای مراقبت بعد از این درمان وجود دارد، از جمله:

 • تا ۴ ساعت بعد از این درمان، آرایش نکنید.
 • از ورزش سنگین در همان روز خودداری کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت از مصرف محصولات پوستی اسیدی خودداری کنید.
 • تا ۱ هفته بعد از این درمان، از رفتن به سونا یا چشمه آب گرم (اسپا)، انجام یوگای داغ خودداری کنید.

نتیجه

 نتیجه

نتایج حاصل از زاویه دار کردن فک معمولاً بین ۶ الی ۱۲ ماه دوام خواهد داشت. بعد از این مدت، بدن ژل تزریق شده را به تدریج جذب می‌کند و فک به حالت قبل از درمان خود برمی‌گردد. بسیاری از بیماران برای حفظ ظاهر و فرم دلخواه فکشان، مجدداً جهت تزریق مراجعه می‌کنند.

عوارض زاویه‌دار کردن فک با تزریق ژل

 • در بیشتر بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند، کبودی‌هایی مشاهده می‌شود.
 • در ناحیه‌ی تزریق شده، ورم ایجاد می‌شود. این ورم تا ۴۸ ساعت ادامه خواهد داشت.
 • نامتقارنی: گاهی اوقات یک طرف صورت بهتر از طرف دیگر فرم داده می‌شود؛ این مورد معمولاً به این خاطر است که بیمار قبل از این درمان نیز کمی نامتقارنی در صورت خود داشته است.
 • عفونت بعد از این درمان خیلی به‌ندرت پیش می‌آید، اما همیشه وقتی سوزنی وارد پوست می‌شود، احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد.
 • نکروز (مسدود شدن عروق خونی که خون‌رسانی به پوست را مختل می‌سازد) بعد از این درمان امری نادر است. این عارضه ممکن است منجر به بروز اسکار و لکه شود.
 • نیاز به جلسات درمانی بیشتر: این مورد اغلب برای لب ها اتفاق می‌افتد که برای حاصل شدن نتیجه‌ی دلخواه بیمار، به تزریق چند سرنگ نیاز خواهد بود.

هزینه‌های مربوطه

هزینه‌ی زاویه‌دار کردن فک به مقدار و نوع ژلی که در طی این درمان تزریق می‌شود بستگی دارد. برخی بیماران با ۱ میلی‌لیتر ژل می‌توانند به نتیجه‌ی دلخواهشان برسند، درحالی‌که بیماران دیگر به مقدار بیشتر نیاز دارند.

پرسش‌های متداول

در اینجا به سؤالاتی که معمولاً درباره‌ی زاویه‌دار کردن فک با تزریق ژل پرسیده می‌شود می‌پردازیم:

بعد از تزریق ژل، چه انتظاری بید بعد از تزریق ژل داشته باشیم؟

 

تأثیر ژل تزریق شده خیلی فوراً قابل مشاهده و محسوس می‌شود. بخش عمده‌ای از ورم ناشی از تزریق ژل در حدود ۲ تا ۳ روز بعد از این درمان از بین می‌رود. حتی ۲ الی ۴ هفته بعد از تزریق ژل نیز ممکن است کمی ورم هنوز وجود داشته باشد.

اگر تا موعد ۲ هفته ای مشخص شده، صورت نامتقارنی داشته باشد، چه باید کرد؟ آیا لازم است با پزشک تماس بگیریم؟

 

خیر. نیازی نیست که با پزشک تماس بگیرید. گاهی اوقات نامتقارنی به این خاطر به وجود می‌آید که یک طرف صورت متورم‌تر یا کبودتر است. این مورد معمولاً تا زمان مراجعه‌ی بعد از درمان خودبه‌خود برطرف می‌شود. در صورت برطرف نشدن این عارضه، باید آن را در جلسه‌ی معاینه‌ی بعد از درمان مورد بررسی قرار داد. نمی‌توان خیلی زود به درمان این نامتقارنی پرداخت زیرا اغلب اوقات ورم وجود دارد و بنابراین حداقل تا ۲ هفته نمی‌توان نتیجه‌ی نهایی این درمان را دید. درمان زودهنگام نامتقارنی صورت می‌تواند منجر به نامتقارنی بیشتری نیز شود.

آیا ممکن است بعد از تزریق ژل، درد داشته باشم؟

اکثر بیماری، هیچ دردی بعد از تزریق ژل ندارند؛ اما برخی از بیماران ممکن است دچار کمی درد و سوزش و اندکی کبودی در نواحی تزریق ژل شوند. اگر درد، کبودی یا ورم داشتید، میتوانید آن را با یک کیسه یخ درمان کنید تا از ورم و قرمزی آن ناحیه کاسته شود.

برای کاهش هر گونه درد و ناراحتی در حین انجام درمان، می‌توان از پماد بی‌حسی موضعی بروی ناحیه‌ی مورد نظر استفاده کرد. خود ژل تزریقی حاوی مقداری ماده‌ی بی‌حسی است که درمان را بسیار راحت‌تر و بدون درد می‌سازند.

آیا قبل از درمان با تزریق ژل، می‌توانم داروی مسکن مصرف کنم؟

توصیه می‌کنیم که قبل و بعد از این درمان، از مصرف داروهای مسکن و ضدالتهاب خودداری کنید زیرا این داروها می‌توانند باعث رقیق شدن خون شوند و خطر بروز کبودی، ورم و خونریزی را افزایش می‌دهند. از بین مشهورترین داروهای ضدالتهاب می‌توان به ایبوپروفن و آسپرین اشاره کرد؛ اگرچه باید در جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از درمان، پزشکتان را از داروهایی که مصرف می‌کنید مطلع سازید تا او بتواند محدودیت‌های مصرف آن‌ها را در طی این درمان برای شما مشخص کند.

چه مدت بعد از تزریق ژل، می‌توانم مسافرت هوایی داشته باشم؟

اگرچه برخی نگرانی‌ها درباره‌ی این موضوع وجود دارد که پرواز بعد از تزریق ژل، به خاطر تغییرات فشار هوا در کابین هواپیما، می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد، اما شواهد کافی دراین‌باره وجود ندارد؛ بنابراین پرواز و مسافرت هوایی بعد از تزریق ژل، هیچ مشکلی نخواهد داشت.

چه مدت بعد از تزریق ژل، می‌توانم حمام آفتاب بگیرم؟

به مدت ۱ هفته بعد از این درمان، باید از آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در معرض گرمای شدید (مانند سونا و حمام‌های بخار) خودداری کرد. اگر قرار است بیرون از خانه بروید و در زیر نور خورشید قرا بگیرد، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین تا ۱ هفته بعد از درمان، باید از قرار گرفتن در معرض سرمای بسیار شدید خودداری کنید.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *