Site Loader

بوتاکس

بوتاکس نامی تجاری برای یک سم است، که از میکروبی گیاهی به نام کلوستریدیوم بوتولینوم گرفته می‌شود. مقادیر بسیار زیاد این سم، می‌تواند باعث نوعی فلج عضلانی شود که با نام بوتولیسم شناخته می‌شود، که علت اصلی آن مسمومیت غذایی است. حتی با وجود احتمال فلج شدن بعنوان یکی از عوارض جدی بوتولیسم، دانشمندان راهی کشف کرده‌اند که بتوان از این سم به نفع انسان بهره برد. مقادیر اندک و رقیق شده (ضعیف شده) از این سم را می‌توان مستقیماً به عضلات خاصی تزریق کرد، که این کار منجر به شل شدن کنترل شده عضلات خواهد شد.

آیا بوتاکس برای چشم ضرری دارد؟

معمولاً از بوتاکس برای درمان مشکلات ماهیچه‌های چشم (لوچی) و انقباضات غیرارادی چشم‌ها (بلفارواسپاسم) استفاده می‌شود و این کار با در نظر گرفتن سلامت چشم‌ها مورد تأیید پزشکان قرار گرفته است. البته نباید از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عوارض جانبی بوتاکس آرایشی غافل شد، عوارضی همچون افتادگی پلک، دوبینی، تاری دید، کاهش دید، ورم پلک و خشکی چشم.

مصارف بوتاکس


سم بوتولینوم به منظور کاهش خطوط و چروک صورت از طریق فلج کردن عضلات تحتانی آنها استفاده می‌شود. مردم از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد، میگرن، اختلالات عضلانی و مثانه و روده بیش فعال نیز استفاده می‌کنند. بیماری حاصل از مسمومیت به بوتولینوم، بوتولیسم نام دارد که می‌تواند منجر به عدم کارکرد سیستم تنفسی و در نهایت مرگ شود.

آماده‌سازی تزریق بوتاکس


آماده‌سازی تزریق بوتاکس

بوتاکس خام بصورت پودری است، که بعداً باید با سالین یا مایعی دیگر ترکیب شود. پزشکان از مقادیر مختلفی از این مایع در هنگام رقیق کردن پودر استفاده می‌کنند. با وجود این که هیچ مقدار درست یا غلطی برای درصد ترکیب این مایع وجود ندارد، ولی پزشکان حدوداً ۲ الی ۳ میل (چیزی حدود نصف قاشق غذاخوری) از این مایع را با سرنگ می‌کشند. برخی نیز کمی بیش از این مقدار را با سرنگ می‌کشند، که باعث می‌شود بیماران خیال کنند بوتاکس بیشتری دریافت می‌کنند، در حالیکه نسبت به نمونه‌هایی که با مایع دیگری رقیق شده‌اند، در این حالت همان مقدار یا حتی مقدار کمتری بوتاکس دریافت می‌کنند. آنچه که به شما نتایج مطلوب می‌دهد، حجم مایع نیست بلکه دوز کلی داروست.

حین تزریق بوتاکس


بیمار روی تخت معاینه قرار گرفته و با یک پاک‌کننده غیرالکلی مانند کلرهگزیدین یا بتادین محل تزریق پاک می‌شود. در این مرحله، برخی از پزشکان از بی‌حس کننده‌های موضعی همچون ژل EMLA یا سایر مواد بی‌حس کننده استفاده می‌کنند. سپس بوتاکس به نواحی مورد نظر تزریق می‌شود. الگوهای تزریق معمول شامل چهار یا پنج ناحیه در هر طرف پیشانی و دو یا سه ناحیه در هر طرف چشم‌هاست. بسته به نوع چروک و اثربخشی مطلوب برای بیمار، برای تعداد بیشتر تزریق، باید به پزشکان مجرب مراجعه کرد. معمولاً روی آن نواحی که پس از تزریق، ظاهراً خونریزی دارند، فشار وارد می‌کنند. اگرچه گاهی اوقات پیش از تزریق به منظور آرام کردن عضلات، روی نواحی صورت یخ گذاشته می‌شود، ولی برای کنترل خونریزی و کبودی وارد آوردن فشار نسبت به گذاشتن یخ اثربخش‌تر است.

پس از تزریق بوتاکس


پس از تزریق، معمولاً بیمار برای چهار الی پنج دقیقه در همان حالت روی تخت معاینه می‌نشیند تا مطمئن شود که پس از تزریق مشکلی ندارد، سپس بیمار نباید برای ۲ الی ۴ ساعت دراز بکشد. در صورت کبودی بیش از اندازه، بیمار نباید حتی‌الامکان از آسپرین و داروهای مشابهی همچون ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا ناپروکسن (آلیو) استفاده کند تا کبودی به همان میزان باقی بماند و بیشتر نشود.

برخی از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کند تا چند روز بعد از تزریق، با نواحی تزریق چندین بار کار کنند، و در مقابل پزشکانی نیز هستند که به بیماران خود توصیه می‌کنند تا چند روز پس از تزریق از کار کشیدن از عضلات صورت اجتناب کنند. بسیاری از پزشکان نیز هیچ توصیه‌ای به بیماران خود نمی‌کنند بجز این که بعلت احتمال گسترش کبودی، تا چند ساعت پس از تزریق از ورزش شدید خودداری کنند.

گام‌های بعد در بوتاکس


گام‌های بعد در بوتاکس

نتایج، پس از سه تا ده روز قابل رویت خواهد بود. احتمالاً پزشک پیش از تزریق از چهره بیمار عکس انداخته تا بعد از تزریق، بیماران بتوانند تفاوت‌های قبل و بعد از تزریق را، بجای رجوع به حافظه خود، با چشم خود ببینند. از تعداد افرادی که نمی‌توانند چهره خود را پیش از تزریق به یاد بیاورند شگفت‌زده خواهید شد؛ البته خود بیماران نیز پس از مشاهده تصاویر قبل و بعد از تزریق خود شگفت‌زده می‌شوند. پیش از تزریق، باید به بیمار گفته شود که بوتاکس چروک صورت را از بین نمی‌برد، بلکه تنها عضلات تحتانی آن منطقه را شُل می‌کند. به عبارت دیگر، چروک عمیق صورت، کم‌عمق‌تر شده و چروک سطحی پوست تقریباً از بین خواهند رفت. برای فهم راحت‌تر این مسئله، پارچه‌ای را تصور کنید که برای از بین بردن چروک پارچه، آن را اتو نکشند بلکه تنها پارچه را بخار دهند.

شاید نیاز باشد تا بیمار برای عمل‌های دیگری نیز مراجعه کند، مثلاً برای تزریق ژل به منظور صاف کردن چروکی که پس از تزریق بوتاکس شُل شده‌اند. از این گذشته پس از آن که نتایج به حد مطلوب خود برسد، شاید به دو یا سه بار تزریق مجدد بوتاکس، به منظور درمان چروک عمیق‌تر صورت، نیاز باشد. چروک اخم بین دو چشم، ناحیه‌ای ایده‌آل برای استفاده از بوتاکس بهمراه ژل است؛ زیرا این چروک‌ها تنها با بوتاکس از بین نمی‌روند. در مورد عدم استفاده از ژل در این ناحیه ، بحث‌های زیادی شده است، زیرا استفاده از ژل در این ناحیه می‌تواند رگ‌ها و سرخرگ‌های آن ناحیه را مسدود کرده و منجر به خونریزی و ایجاد زخم در آن ناحیه شود. به همین علت، استفاده از ژل‌های با دانه‌های ریز، برای این ناحیه مناسب‌تر خواهد بود.

عوارض جانبی بوتاکس


عوارض جانبی بوتاکس

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس عبارتند از:

 • درد در ناحیه تزریق
 • عفونت
 • التهاب
 • تورم
 • قرمزی
 • خونریزی و کبودی

برخی از عوارض جانبی ممکن است تنها واکنش آلرژیک به بوتاکس باشد مانند خارش، خس خس سینه، تنگی نفس، قرمز شدن پوست، گیجی یا سستی. در صورتی که مشکلاتی در تنفس پیدا کردید یا احساس سرگیجه و ضعف داشتید فوراً به پزشک اطلاع دهید.

از تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر بپرهیزید. تزریق بوتاکس در مراکز درمانی امن‌تر است، زیرا می‌توان بلافاصله هرگونه عوارض جانبی را بررسی و درمان نمود. ضمناً خشکی دهان، خستگی، سردرد و گردن‌درد هم بعنوان عوارض جانبی بوتاکس گزارش شده‌اند. شاید عوارض جانبی دیگری نیز به گوشتان خورده باشد، از جمله کرختی، افتادگی پلک، اسپاسم یا انقباضات ناگهانی عضلانی و حرکت بوتاکس زیر پوست. از آن جایی که بوتاکس یک ماده بی‌حسی موضعی نیست، بی‌حسی به معنای از دست دادن حس لامسه ارتباطی با بوتاکس ندارد. ولی بی‌حسی به معنای عدم توانایی در حرکت دادن یک ماهیچه، شاید برای برخی افراد اتفاق بیافتد. در صورت اثربخشی بوتاکس، اسپاسم عضلانی در ناحیه تزریق بوتاکس رخ نمی‌دهد. هرچه باشد، از بوتاکس برای درمان اسپاسم‌های عضلانی استفاده می‌شود، از جمله بلفارواسپاسم، پرش‌های غیرعادی صورت، فلج مغزی، سندروم فیبرومیالژی و اختلال مفصل گیجگاهی فکی.

ممکن است بوتاکس کمی در زیر پوست حرکت کرده و سایر بافت‌های پیرامونی خود را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال، اگر تزریق بوتاکس در پیشانی شما و نزدیک به ابروها و پلک انجام شود، ممکن است باعث افتادگی پلک شود.

 اگر بیمار به تخم مرغ حساسیت دارد، نباید از این ماده استفاده کند، زیرا این ماده بر پایه آلبومین (تخم مرغ) تهیه می‌شود. بعلاوه استفاده از بوتاکس در زمان بارداری نیز توصیه نمی‌شود.

عوارض تزریق بوتاکس در بارداری و شیردهی


تزریق بوتاکس بی‌خطر بوده و هنوز از انتقال بوتاکس از مادر به فرزند گزارشی دیده نشده است. با این حال، بوتاکس حاوی سم‌های عصب‌گرایی هست، که می‌تواند در دوزهای بالا برای افراد آلرژیک به بوتاکس خطرناک باشد. بوتولیسم می‌تواند منجر به مرگ شود، مخصوصاً در زنان باردار، نوزدان، کسانی که سیستم ایمنی کاملی ندارند یا عارضه‌های معدی روده‌ای دارند.

با وجود این که تحقیقات می‌گویند سم بوتاکس بزرگتر از آن است که بتواند در زمان بارداری از جفت عبور کند، ولی بهتر است زنان باردار و شیرده از منابع احتمالی این سم، از جمله برخی غذاها، پرهیز کنند. نباید به هیچ نوزادی اجازه مصرف غذاهایی را داد که به عنوان منبع رایج بوتولینوم شناخته می‌شوند.

علل شایع بوتولیسم عبارتند از:

 • عسل
 • میوه‌ها و سبزیجات کنسروی
 • شربت ذرت
 • غذاهایی که برای مدت طولانی گرم نگه داشته شده یا خارج از یخچال نگهداری شده
 • پنیرها و سس پنیر
 • سیب‌زمینی‌ پخته بسته بندی شده
 • سیر در بسته بندی شیشه‌ای
 • روغن‌های طعم‌دار
 • تن ماهی و گوشت
 • زخم‌های آلوده

با وجود محدود بودن مطالعات در این زمینه، ولی ممکن است بوتاکس به سایر اعصاب یا سلول‌های بدن نیز گسترش یافته و علائم ناخواسته‌ای را سبب شود.

اگر زنان بدون اطلاع از بارداری تزریق بوتاکس داشته باشند آیا برای جنین مضر است؟

” به کرات این اتفاق افتاده و هیچ مدرک پزشکی یا تحقیقاتی در مورد خطرناک بودن تزریق بوتاکس در زمان بارداری وجود ندارد. ما نوزادان بسیار زیبا و سالمی را دیده‌ایم که مادرانشان پس از زایمان متوجه شده‌اند در آخرین نوبت تزریق بوتاکس باردار بوده‌اند.”

برای تزریق بوتاکس پس از بارداری چه مدت باید صبر کنم؟

تزریق بوتاکس پس از بارداری

“به محض پایان دوره شیردهی می‌توانید دوباره از بوتاکس استفاده کنید، ولی بهتر است تا زمانی که پوست و هورمون‌هایتان به وضعیت طبیعی بازگردند، صبر کنید.”

در زمان بارداری مصرف کدام لایه‌بردار پوست بی‌خطر است؟

“لایه‌بردارهای ملایم سطحی مانند لاکتیک اسیدها و گلیکولیک اسیدها بی‌خطر هستند، ولی بخاطر داشته باشید بخاطر بهم ریختن تعادل هورمونی، امکان دارد بدن به طرز متفاوتی به این مواد واکنش نشان دهد.”

آیا می‌توان از لیزر درمانی در مدت بارداری استفاده کرد؟

“واکنش‌های پوستی در زمان بارداری غیرقابل پیش‌بینی هستند و خطر هایپرپیگمنتیشن در این دوره بالاست، به همین دلیل بهتر است از لیزر درمانی در مدت بارداری پرهیز شود.”

هزینه بوتاکس


هزینه‌های تزریق بوتاکس بسته به میزان رقیق‌ساز متفاوت است. هزینه تزریق، به تعداد کل واحدهای تزریق شده و محل‌های تزریق بستگی دارد.

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *