Site Loader

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از موثرترین روش‌های موجود برای از بین بردن موهای زائد روی تقریبا کل بدن شامل پاها، چانه، خط بیکینی، و زیربغل می‌باشد. بعد از سه تا شش جلسه، اکثر مراجعین تا حدود ۹۰% تجربه کاهش دائم موهای زائد را دارند. با لیزر موهای زائد دیگر نیازی به اصلاح یا وکس ندارید.

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟ دانش مربوط به لیزر موهای زائد ساده است. لیزر موهای زائد از پالس‌های نوری لیزری استفاده می‌کند که بطور انتخابی فولیکول‌های مو را با هدف‌گیری ملانین موجود در آن‌ها از بین می‌برد. بعبارتی رنگ‌دانه موجود در فولیکول‌های مو، پالس‌های نوری لیزر را جذب می‌کند، و با تخریب فولیکول، رشد موها را بطور قابل ملاحظه‌ای کند می‌کند. بدلیل هدف‌گیری ملانین توسط لیزر، ترکیب موی تیره ضخیم و پوست روشن، بهتر به درمان پاسخ می‌دهد، گرچه تکنولوژی جدید لیزر انواع دیگر مو و رنگ پوست را هم بطور موثر و مطمئن درمان می‌کند.

لیزر راه حلی سریع برای رهایی از موهای زائد

گرچه تراشیدن، کندن یا وکس زدن روش‌هایی برای از بین بردن موقت موهای زائد بشمار می‌آیند، امروزه اکثر افراد بدنبال راه‌هایی برای از بین بردن طولانی-مدت موهای زائد هستند. یکی از روش‌های مرسوم برای رسیدن به این خواسته، لیزر موهای زائد است. این روش‌ها فولیکول‌های موی زیر سطح پوست را هدف می‌گیرند تا رشد آن‌ها را محدود یا متوقف کنند. لیزر موهای زائد در حال حاضر رایج‌ترین گزینه در دنیاست.

مزیت‌های لیزر موهای زائد


مزیت‌های لیزر موهای زائد

بعضی از مزایای لیزر موهای زائد بشرح زیر است:

 • دقت: لیزر، موهای ضخیم و تیره را بسرعت هدف‌گیری می‌کند.
 • سرعت: برای تابش چندین پالس لیزر فقط چند میلی‌ثانیه زمان نیاز است تا با هربار تابش چندین تار مو از بین برود، بعبارتی مناطق کوچک را درعرض تنها چند دقیقه می‌توان لیزر کرد.
 • رشد کمتر و نازک‌تر شدن مو: موهای جدید کم‌پشت‌تر از قبل رشد می‌کنند و اغلب نازک‌تر هستند.
 • تاثیر: اکثر افراد بعد از ۳ تا ۸ جلسه نتایج طولانی-مدتی می‌گیرند.

به اندازه‌ای که فکر می‌کنید دردناک نیست


میزان درد لیزر موهای زائد

درست است که لیزر موهای زائد بدون درد نیست، اما درمجموع درد آن قابل تحمل است. “شبیه درد حاصل از برخورد کش برای کسری از ثانیه. خیلی سریع است. درواقع اصلا دردناک نیست”. بعد از لیزر، مراجعین ممکن است احساس گرما یا خارش داشته باشند و پوستشان قرمز شود، اما بعد از ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت برطرف می‌شوند. اگر هنوز هم از درد آن می‌ترسید، بعضی از مراکز ارائه‌دهنده، ابزاری برای خنک کردن پوست بلافاصله قبل و بعد از درمان دارند.

بهترین نتیجه را از جلسات لیزر موهای زائد انتظار داشته باشید


انتظارات بعد از جیسات لیزر

چه انتظاری از اولین جلسه لیزر موهای زائد می‌توانید داشته باشید؟

ابتدا، یک عینک محافظ چشم به شما می‌دهند و از بی‌حسی موضعی، به دلخواه، استفاده می‌کنند. به محض شروع، احساس سوزش به شما دست می‌دهد، که نشانه فعال‌سازی لیزر است. این جلسه شامل مجموعه‌ای از پالس‌های مختلف لیزر است که منجر به احساس سوزن‌سوزن شدن و سوزش می‌شود. به نظر اکثر مراجعین حسی شبیه به برخورد یک کش با پوست است.

در پایان جلسه، احتمالا یک کیسه یخ، کرم یا لوسیون ضد-التهاب یا آب سرد به شما می‌دهند تا باعث تسکین هرگونه ناراحتی شود. جلسه درمانی بعدی احتمالا برای چهار تا شش هفته بعد برنامه‌ریزی می‌شود. معمولا سه تا شش جلسه برای توقف رشد موهای زائد لازم است.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد


ممکن است بعد از انجام لیزر عوارض جانبی نظیر موارد زیر را تجربه کنید:

رنجش پوست بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد کاملا طبیعی است. احساس خارش یا صورتی شدن پوست بعد از لیزر ممکن است تا حدود ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد، بعضی افراد حس بعد از لیزر را شبیه به سوزش ناشی از تیغ تعبیر می‌کنند. کمپرس سرد و مرطوب‌کننده‌ها ممکن است کمک‌کننده باشند. اگر صورتتان را درمان می‌کنید، روز بعد می‌توانید از مواد آرایشی استفاده کنید، مگر اینکه پوستتان ملتهب شود. اگر رنجش پوستی بیشتر از ۲۴ ساعت به طول انجامید، باید با متخصص تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند.

احتمالا یک تا سه هفته بعد از اولین جلسه لیزر، متوجه رشد کمتر و تضعیف موهای زائد در محل می‌شوید. طی این فرآیند، فولیکول‌ها موهایی که در مرحله رشد – یا مرحله آنوژن – از چرخه خود بوده‌اند را از بین می‌برند. لایه‌برداری در این فرآیند، ریزش موها را آسان‌تر می‌کند.

بخاطر داشته باشید که طی اولین جلسه، لیزر فقط فولیکول‌های مویی که در مرحله رشد بوده‌اند را از بین می‌برد. فولیکول‌هایی که در مرحله استراحت بوده‌اند طی چند هفته آینده شروع به “بیدار شدن” می‌کنند، و رویش مو هنوز ادامه دارد.

این عوارض جانبی می‌توانند ناراحت‌کننده باشند.

چطور می‌توانید به روند درمانی سرعت بدهید؟


سه بار در هفته، از اسکراب لایه‌بردار یا لیف حمام در محلی که لیزر شده استفاده کنید. این کار به فرآیند ریزش موها، که سلول‌های مرده پوست و دیگر مواد باقی‌مانده روی سطح پوست مانع آن شده‌اند، کمک می‌کند. بمنظور جلوگیری از آسیب رساندن به پوست، این کار را به‌آرامی انجام دهید.

از بند زدن یا استفاده از موچین یا وکس زدن خودداری کنید. بخاطر داشته باشید که جلسه بعدی لیزر شما چهار تا هشت هفته بعد خواهد بود، و موها باید در رویشگاه وجود داشته باشند تا لیزر روی آن‌ها کار دهد. اما می‌توانید در صورت لزوم موها را بتراشید یا با تیغ بزنید. شما می‌توانید از موبرهای شیمیایی مثل اسپری موبر Nair هم بین جلسات لیزر استفاده کنید، البته نه در دو روز باقی مانده به جلسه لیزر.

شما باید حین درمان، پوست را تا جاییکه ممکن است روشن نگه دارید، بنابراین پوستتان را برنزه نکنید و از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. اگر دچار آفتاب‌سوختگی شدید، لیزر بیشتر پوست را آزار می‌دهد (به یاد داشته باشید که مهمترین دلیل برای محافظت از پوست طی دوره لیزر موهای زائد این است که لیزر حساسیت پوست را بالا می‌برد). دو هفته قبل و بعد از درمان از کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید.

با درمانگر خود درباره اینکه آیا حین جلسات لیزر به داروی بدون نسخه، یا داروی گیاهی خاصی نیاز دارید صحبت کنید. و برای فهمیدن تداخل دارویی آن‌ها با داروهای دیگر با یک متخصص در زمینه لیزر موهای زائد تماس بگیرید. همیشه در صورت نیاز، جلسه بعدی لیزر برنامه‌ریزی می‌شود.

نکات مفید برای بهبودی


نکات مفید برای بهبودی لیزر موهای زائد

گرچه هر متخصص لیزر موهای زائدی دستورالعمل‌های خاص خود را در دوره نقاهت دارد، با این وجود در این قسمت چند نکته راجع به مراقبت‌های بعد از لیزر که به فرآیند بهبودی کمک می‌کنند ذکر شده است:

 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از لیزر، از سونا یا حمام بخار، دوش آب گرم یا شنا بپرهیزید.
 • تا ۲۴ ساعت در محل از مواد آرایشی استفاده نکنید. مگر مواد آرایشی معدنی که کاربری فوری دارند.
 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان از محصولات معطر در موضع استفاده نکنید.
 • برای تسکین پوست بعد از لیزر می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید.
 • مراجعین باید برای جلسات بعدی لیزر، محل مورد نظر را اصلاح کنند. اگرچه موی صورت معمولا نیاز به اصلاح ندارد.
 • اگر دچار هرگونه التهاب یا تاول در محل شدید، می‌توانید یک کپسول ویتامین ای را باز کنید و بدون نگرانی محتویات آن را سه بار در روز برای کمک به بهبودی بصورت موضعی استفاده کنید. موضع را در معرض آفتاب قرار ندهید، زیرا ریسک تغییر رنگ غیرطبیعی پوست را افزایش می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که، لیزر موهای زائد مثل هر روش دیگر، اگرچه به ندرت، ممکن است عوارضی هم داشته باشد. شایع‌ترین عوارض آن شامل تاول، تورم، تغییر رنگ غیرطبیعی پوست، قرمزی و سوختگی پوست می‌شود. زخم و یا کبودی هم می‌تواند رخ دهد، اما این علائم طی چند روز از بین می‌روند. بندرت احتمال عفونت در محل هم هست، بنابراین بعد از لیزر محل را تمیز نگه دارید. بخاطر داشته باشید که درد، سوزش و بی‌حسی اطراف محل تحت درمان از شایع‌ترین عوارض جانبی موقت لیزر هستند، که کاملا طبیعی است.

تذکر:

 • اگر تحت درمان با هرنوع داروی آنتی‌بیوتیک هستید، از لیزر موهای زائد دوری کنید. تا دو هفته بعد از اتمام دارو این کار را انجام ندهید.
 • اگر لیزر موهای زائد را برای صورتتان انجام می‌دهید از هرنوع داروی موضعی مثل کرم آنتی‌آکنه برای صورت اجتناب کنید.

هزینه


بسته به قسمتی از بدن که می‌خواهید لیزر کنید و تعداد جلسات آن، هزینه‌ها متغیر هستند. در محاسبه هزینه مجموع جلسات لیزر، ثابت ماندن قیمت سالانه لیزر هم شرط است. درمان‌های خانگی یا سالنی، گرچه بطور قابل ملاحظه‌ای ارزان‌تر هستند، ریسک بیشتری هم دارند.

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *