Site Loader

میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست

میکرونیدلینگ که تحت عنوان درمان تحریک کلاژن سازی نیز شناخته می‌شود یک روش کم تهاجمی برای جوانسازی پوست است. دستگاه میکرونیدلینگ دارای سوزن‌های بسیار کوچک است که سوراخ‌های ریز روی سطح فوقانی پوست ایجاد می‌کند و بدن را وادار به تولید کلاژن و الاستین جدید مینماید. درمان با میکرونیدلینگ می‌تواند باعث بهبود بافت و سفتی پوست، کاهش بافت اسکار و خطوط صورت و کاهش اندازه منافذ پوست شود. می‌توان از میکرونیدلینگ به صورت ترکیبی در کنار سایر روش‌های درمانی مانند تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یا سرم غنی از ویتامین استفاده کرد.

دوره بهبود در میکرونیدلینگ چقدر است؟

دوران بهبود در میکرونیدلینگ حدود سه تا پنج روز است. طبق گفته پزشکان در روزهای اول تا سوم پس از درمان ظاهر صورت شما شبیه حالت آفتاب سوختگی خواهد بود ممکن است پوست صورت شما خشک، متورم، و نسبت به لمس حساس باشد. در روز سوم تا پنجم پس از درمان پوست صورت به تدریج به حالت عادی برمی‌گردد و تورم و التهاب آن از بین میرود اگر چه هنوز در این دوران احتمال پوسته ریزی خفیف وجود دارد.

مکانیسم اثر میکرونیدلینگ چگونه است؟

مکانیسم اثر میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که عنوان درمان تحریک کلاژن سازی (CIT) و روش تحریک کلاژن سازی زیر پوستی (PIT) شناخته می‌شود یک روش غیر جراحی است که پزشک از یک دستگاه مخصوص که دارای تعداد زیادی سوزن ریز است استفاده می‌کنند. این سوزن‌ها وارد پوست می‌شوند و زخم های بسیار کوچکی را روی آن ایجاد می‌کند. این امر باعث می‌شود که بدن فرآیند بهبود طبیعی زخم را آغاز نماید و به این ترتیب فرایند جوانسازی پوست و تولید کلاژن و الاستین آغاز می‌شود. پزشک قبل و بعد از استفاده از دستگاه، مواد مغذی خاصی را به پوست می‌رساند پس از آنکه کانال‌های ریز روی پوست ساخته شد شانس افزایش جذب محصول توسط پوست به حدود ۸۰ درصد می‌رسد.

در هنگام انجام میکرونیدلینگ چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در هنگام انجام میکرونیدلینگ

در ابتدا پزشک از یک کرم بی حسی برای بی حس کردن پوست بیمار استفاده می‌کند تا در حین درمان هیچ گونه دردی را احساس نکند. متخصص پوست سطح پوست را با آب می‌پوشاند تا دستگاه بتواند به راحتی روی سطح آن حرکت کند. سپس پزشک دستگاه میکرونیدلینگ را روی پوست بیمار به حرکت درمی‌آورد تا بتواند سوراخ‌های کوچکی را روی سطح پوست ایجاد نماید. این فرایند معمولا کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و پس از آن پوست کمی قرمز و شبیه حالت آفتاب سوختگی خواهد شد. معمولاً دو روز طول می‌کشد تا رنگ پوست به حالت طبیعی خود برگردد. نتایج حاصل از درمان به تدریج خود را نشان خواهد داد و طی مدت چند هفته تا چند ماه فرایند تولید طبیعی کلاژن آغاز خواهد شد بنابراین باید به خاطر داشته باشید که این فرآیند به سرعت انجام نمی‌شود اما پس از گذشت چند هفته وضعیت پوست شما به طرز قابل توجهی بهبود خواهد یافت. یک نکته مهم که باید به خاطر داشته باشید این است که شما به چند جلسه درمان نیاز خواهید داشت به این ترتیب می‌توان به این نتیجه رسید که میکرونیدلینگ یک روش درمانی یک جلسه‌ای نیست. به طور کلی بر اساس موضع تحت درمان و هدف از درمان، شما به سه تا شش جلسه درمان با میکرونیدلینگ نیاز خواهید داشت تا نتایج موردنظر به دست بیاید. بیمارانی که قصد دارند به درمان چین و چروک عمیق پوست، خطوط پوستی، آسیب دیدگی ناشی از آفتاب سوختگی، یا درمان بافت اسکار بپردازند به بیش از شش درمان نیاز خواهند داشت. پزشک برای اطمینان از عدم آسیب دیدگی پوست بیمار روند درمان را که مدت سه هفته تا یک ماه انجام می‌دهد.

 مزایای حاصل از میکرونیدلینگ شامل چه مواردی است؟

 میکرونیدلینگ خطوط و چین و چروک ناخواسته پوست را برطرف می‌کند

 بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پیری باعث می‌شود که از خاصیت ارتجاعی پوست کاسته شود که این امر باعث باعث ایجاد چین و چروک و خطوط ناخواسته روی پوست می‌شود. نازک شدن و شل شدن و افتادگی پوست نیز یکی دیگر از آثار پیری است. میکرونیدلینگ تولید طبیعی عناصر موجود در پوست را افزایش میدهد بنابراین تولید کلاژن و الاستین باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست میشود. تولید کلاژن و الاستین به اندازه کافی باعث بهبود وضعیت پوست میشود و ریسک تشکیل چین و چروک و خطوط پوستی را کاهش می‌دهد و به این ترتیب ظاهری زیبا و جوان برای بیمار خلق میکند. میکرونیدلینگ در مقایسه با سایر روش‌های درمانی از قبیل لیزر درمانی با صرف هزینه کمتری همراه است.

 میکرونیدلینگ به رفع بافت اسکار کمک می‌کند

 در دوران کودکی امکان زمین خوردن و آسیب دیدگی پوست و تشکیل بافت اسکار وجود دارد که می‌تواند زیبایی پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. به غیر از دوران کودکی احتمال تشکیل بافت اسکار در تمام طول عمر وجود دارد. میکرونیدلینگ می‌تواند به کاهش بافت اسکار حاصل از گذشته کمک کند و با از بین بردن بافت اسکار تشکیل شده و تحریک پوست برای تولید کلاژن و الاستین بیشتر به حفظ سلامت و زیبایی آن کمک می‌کند.

 میکرونیدلینگ به کاهش آثار حاصل از کشیدگی پوست کمک می‌کند

 کشیدگی پوست یکی از مشکلات زنان پس از دوران بارداری است، افرادی که اضافه وزن دارند و وزن خود را کاهش می‌دهند نیز با این مشکل مواجه می‌شوند. درمان آثار حاصل از کشیدگی پوست بسیار دشوار است و تعداد کمی از روش‌های زیبایی می‌تواند به بهبود ظاهر آن کمک کنند. تحقیقات نشان داده است که میکرونیدلینگ به طرز قابل توجهی به کاهش کشیدگی پوست کمک می‌کند و اثربخشی آن در کنترل آثار حاصل از سایر انواع کشیدگی پوست تایید شده است.

 از انجام میکرونیدلینگ در منزل خودداری کنید

 اگرچه دستگاه میکرونیدلینگ خانگی نیز وجود دارد پزشکان توصیه می‌کنند که از انجام آن در منزل خودداری شود. انجام میکرونیدلینگ پوست صورت مستلزم صرف دقت و احتیاط است زیرا ریسک بروز عفونت و ایجاد بافت اسکار دائمی روی پوست وجود دارد. در میکرونیدلینگ یک زخم روی پوست صورت ایجاد می‌شود که پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به بافت اسکار را دارد. میکرونیدلینگ یک روش بسیار موثر و ارزشمند است اما بهتر است تحت نظر متخصص پوست انجام شود زیرا ریسک آسیب دیدگی پوست کاملا جدی است.

 انواع مختلفی از دستگاه‌های میکرونیدلینگ وجود دارد

 میکرونیدلینگ می‌تواند از طریق یک دستگاه مخصوص که روی پوست به حرکت درمی‌آید به تحریک پوست بپردازد. دستگاه میکرونیدلینگ دارای سوزن‌های بسیار ریزی است که با حرکت دستگاه روی پوست سوراخ‌های کوچکی را به وجود می‌آورند. انواع مختلفی از دستگاه‌های میکرونیدلینگ وجود دارد که هر یک با مزایا و معایب خاصی همراه هستند. در بخش زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

  • درمارولر: شبیه رولرهای کوچک نقاشی هستند و سر آنها گرد است که حداقل ۲۰۰ سوزن کوچک درون آن قرار دارد و به راحتی روی تمام نقاط صورت به حرکت در می‌آید.
  • درماپن: دقیقاً شبیه خودکار است و سر آن گرد می‌باشد و تعداد زیادی سوزن بسیار ریز درون آن قرار دارند سوزن‌های موجود در این دستگاه می‌توانند با حرکات فشاری هزاران سوراخ سیاه پوست روی سطح پوست ایجاد کنند.
  • درمااستامپ: شباهت زیادی به درماپن دارد اما سر آن بزرگ‌تر است و تعداد بیشتری سوزن درون آن قرار دارد. این دستگاه به صورت دستی و برقی وجود دارد. پزشک به جای چرخاندن دستگاه روی صورت سوزن‌ها را درون پوست فشار می‌دهد که عملکرد آن شبیه دستگاه تاتو است.

نکات و مراحل مهم پس از میکرونیدلینگ پوست شامل چه مواردی است؟

نکات و مراحل مهم پس از میکرونیدلینگ پوست

پوست خود را تمیز کنید

 پس از ۷۲ ساعت از انجام کار از یک شوینده بسیار ملایم و آب گرم برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. پس از شستشوی صورت با استفاده از یک حوله نرم به آرامی آن را خشک کنید و اطمینان حاصل کنید که همواره دست‌های شما تمیز هستند. پزشکان پیشنهاد می‌کنند که حداقل تا ۷ روز پس از میکرونیدلینگ از مسواک زدن دندان‌های خود با مسواک برقی خودداری کنید.

 پوست خود را آبرسانی کنید

 ممکن است پس از میکرونیدلینگ ظاهر ناحیه تحت درمان خشک‌تر از حالت طبیعی به نظر برسد به همین دلیل استفاده از هیالورونیک اسید پیشنهاد می‌شود زیرا یک منبع عالی برای حفظ تعادل پوست و آبرسانی به آن است.

 فرآیند بهبود پوست خود را تسریع کنید

 پزشکان پیشنهاد می‌کنند که از یک سرم آنتی اکسیدان استفاده کنید. سرمه آنتی اکسیدان دارای خواصی است که به تسریع فرآیند بهبود کمک می‌کند، پوست را لطیف می‌نماید، از میزان التهاب آن کم می‌کند، و اثربخشی بالایی دارد.

 پوست خود را تحریک کنید

 پزشکان استفاده از پپتیدهای تحریک کننده کلاژن برای کسب مزایای بیشتر از درمان با میکرونیدلینگ را پیشنهاد می‌دهند زیرا به فرآیند بازسازی پوست کمک می‌کند و می‌تواند فرایند تحریک پوست که قبلا توسط میکرونیدلینگ انجام شده است را افزایش دهد.

 از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید

 پس از درمان با میکرونیدلینگ پوست بسیار حساس می‌شود بنابراین باید از آن در برابر نور خورشید محافظت کنید. در این دوران و بلافاصله پس از درمان استفاده از کرم ضد آفتاب فاقد مواد شیمیایی اهمیت‌ بسیار زیادی دارد به این ترتیب در طول هفته حداقل یک بار از آن استفاده کنید.

نکات ضروری و مهم مربوط به مراقبت از پوست پس از میکرونیدلینگ شامل چه مواردی است؟

  • تا یک هفته پس از درمان از هیچگونه محصول فعال مراقبت از پوست استفاده نکنید.
  • تا یک هفته پس از درمان از مسواک برقی برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده نکنید.
  • تا ۷۲ ساعت پس از درمان از حمام آفتاب خودداری کنید.
  • تا یک هفته پس از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
  • تا ۷۲ ساعت پس از درمان از رفتن به استخر و شنا کردن خودداری کنید.
  • تا ۷۲ ساعت پس از درمان از انجام کارهای بیرون از منزل خودداری کنید زیر عرق کردن باعث بروز واکنش معکوس در نقاط تحت درمان خواهد شد.

چه افرادی نمی‌توانند متقاضی مناسبی برای درمان با میکرونیدلینگ باشند؟

 افرادی که طی شش ماه گذشته آکوتان (ایزوترتینوین) دریافت کرده‌اند، افرادی که باردار هستند، افرادی که سابقه ترمیم نامناسب زخم‌های بدن را دارند، و افرادی که اضافه گوشت دارند. به علاوه افرادی که زخم های باز دارند باید تا زمان بهبود کامل پوست صبر کنند.

عوارض جانبی میکرونیلدینگ شامل چه مواردی است؟

 در صورتی که درمان به درستی انجام شود عوارض جانبی میکرونیلدینگ به صفر خواهد رسید. بیمار می‌تواند به خوبی درمان با میکرونیدلینگ را تحمل کند اما احتمال بروز التهاب پس از درمان وجود دارد که معمولاً دو تا سه روز طول می‌کشد. بیمار احساس می‌کند که پوست صورتش داغ است و دچار خارش و سوزش خفیف می‌شود که این حالت به طور طبیعی حدود ۱۲ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

 هزینه درمان با میکرونیدلینگ چقدر است؟

 هزینه انجام میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست به چند عامل بستگی دارد که عبارتند از: ناحیه تحت درمان، تعداد جلسات مورد نیاز، محل انجام میکرونیدلینگ، شهرت پزشک، و غیره.

نتیجه گیری

 سالم بودن پوست شرط لازم و ضروری برای انجام میکرونیدلینگ و جوانسازی صورت است. بهترین و تخصصی‌ترین روش‌های درمان و استفاده از محصولات تخصصی نیز نمی‌‌توانند نتایج عالی را روی پوست ناسالم ایجاد کنند. میکرونیدلینگ می‌تواند نتایج عالی را برای انواع مختلف پوست و شرایط پوست ایجاد کند. بنابراین آماده‌سازی پوست قبل از انجام میکرونیدلینگ اهمیت‌ بسیار زیادی دارد زیرا با تأثیرات مستقیم بر نتیجه درمان همراه است.

نویسنده پست: سفیران زیبایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *